What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Θα θέλατε να υπήρχε επιλογή in game για να δώσετε φιλοδώρημα στους developers;

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,383
Γιατί αυτό προτείνει ο Mike Ybarra, τέως Blizzard και Microsoft:



When I beat a game, there are some that just leave me in awe of how amazing the experience was. At the end of the game, I've often thought "I wish I could give these folks another $10 or $20 because it was worth more than my initial $70 and they didn't try to nickel and dime me every second". Games like HZD, GoW, RDR2, BG3, Elden Ring, etc. I know $70 is already a lot, but it's an option at the end of the game I wish I had at times. Some games are that special.

O @Borracho φαντάζομαι θα ήθελε σίγουρα, οι υπόλοιποι;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Το γελοίο της υπόθεσης εδώ, είναι πως σου λέει 'Πλήρωσε για να το αγοράσεις και πλήρωσε και ΑΦΟΥ το αγοράσεις γιατί σου άρεσε.'

Ξεφεύγει και είναι ουτοπικό για το μέσο χρήστη.

Αυτό που ΟΝΤΩΣ μπορούμε να κάνουμε σε ένα στούντιο που αγαπάμε κι εμπιστευόμαστε, είναι ν'αγοράσουμε μια Deluxe Edition κι ας έχει μέσα φύκια και μεταξωτές κορδέλες, το soundtrack/artbook ενός indie παιχνιδιού στο Steam ή και να χαρίσουμε κάτι που μας άρεσε πάρα πολύ, όσο είναι καινούριο.

Στην τελική, η επιτυχία ενός παιχνιδιού δεν εξαρτάται από τα 'τιψ' των ικανοποιημένων παικτών -αλίμονο- αλλά από τη μαζική -έστω και εντός υποκουλτούρας/υποείδους αποδοχή και αγορά όσο ο τίτλος είναι καινούριος και full price.

Ξεκάθαρα πράγματα.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
152
Επειδή είμαι εναντίον της πειρατείας, ειδικά στα video games. Θα μου πείτε πως γίνεται εγώ ο παράνομος ο Robin Hood να είμαι εναντίον, ναι γίνεται γιατί είναι το χόμπι μου και θέλω ό,τι μ' αρέσει να το αγοράζω. Οπότε όχι, δεν θέλω να δίνω και φιλοδώρημα. Μα έτσι θα επιβραβεύονται οι developers και μπλα μπλα, ε μα γι' αυτό το αγόρασα. Και ναι μου φαίνεται παράλογο και μόνο που το σκέφτηκε. Ήδη κάναμε υποχωρήσεις όπως το ότι είναι κλειδωμένα online πίσω από ένα online κατάστημα όπου στην ουσία το αγοράσαμε αλλά και πάλι δεν είναι 100% δικό μας. Θα δίνουμε και μπουρμπουάρ;
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,891
Πληρωμένο ήταν αυτό τωρα, έτσι; Μερικοί μάλλον θέλουν να κάνουν την βιομηχανία σαν την γαστρονομία όπου οι σερβιτόροι πληρώνονται καθαρά σε τιπς κ δε παίρνουν καθόλου μισθό. Δώσε μας εσύ 70€, καθαρά στις τσέπες των inVeStoRs κ ο μισθός από το φιλοδώρημα. Οσο σκληρότερα δουλέψεις, τόσο καλύτερο game θα παραδόσεις, άρα κ μεγαλυτέρος ο μισθός σου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,508
Εγω ενα κουμπακι θα ηθελα, αυτο που να στελνει στην οθονη τους ενα .gif και πριν την αποστολη να εχω μια φορμα για να γραφω ονοματα.

προσομοιωση κομβιου
Mike Ybarra

giphy.gif


Εχουμε μπλεξει πολυ ασχημα λεμε.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,550
Τα παιχνίδια που μας αρέσουν τα προτείνουμε σε άλλους, τα κάνουμε δώρο σε άλλους, γράφουμε θετικές κριτικές γι'αυτα και τα αγοράζουμε ξανά και σε άλλα συστήματα. Ε όχι να δίνουμε και φιλοδώρημα από πάνω. Θα το δεχτώ μόνο αν μας δίνουν αποζημίωση για ψυχική οδεινη όταν είναι φόλα κάτι.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,673
Αν ο μέσος όρος τιμής ενός game ήταν ανάμεσα στα μηδέν και τα 20 ευρώ, μετά χαράς να έδινα άλλα 5-10 ως tip στους δημιουργούς μιας εμπειρίας που με αφήνει άφωνο. Ως έχει η κατάσταση... λολ.

Ίσως ήταν στοιχειωδώς πιο βιώσιμο επιχειρηματικό μοντέλο για one-man studios το να δίνεται ένα game δωρεάν και μετά οι παίκτες να στέλνουν κάποιο ποσό της επιλογής τους ως tip. Αλλά αυτό βέβαια προϋποθέτει πως οι παίκτες θα έχουν στοιχειώδη τσίπα και δεν θα έλεγαν απλά "λολ δωρεάν γκεημ, γίναμε".
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,882
Aυτο το μοντελο που προτεινει ο τεως υπαρχει ηδη.

Μονο που αυτο το μοντελο δουλευει επειδη δε ζητανε ενα νεφρο για αρχικη πληρωμη, το πρωτο σου παιδι για season pass και υποθηκη της περιουσιας σου για deluxe editions που δινει ρεζ στοουνς και φαστ τραβελ στο χαρακτηρα σου



1713037423926.png
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,959
Ιιίισως να το σκεφτόμουν, όχι όμως για τα AAA μεγαθήρια που παραθέτει, αλλά για indies που έχεις δώσει 20€ και καταλήγεις να παίζεις 80+ ώρες (κάνα Hades, Slay the Spire, Binding of Isaac, Hollow Knight κτλ). Και πάλι βέβαια υπάρχουν άλλοι τρόποι επιβράβευσης, όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω, άσε που αν γενικά ανοίξει ο ασκός, η όλη φάση δεν θα παραμείνει αγνή για πάνω από έξι μήνες. Οπότε, από μένα είναι όχι.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,383
Hollow Knight

Αυτή είναι μία από τις περιπτώσεις που όντως θα το σκεφτόμουν. Το έπαιξα μέσω Game Pass (τότε που είχαν την προσφορά για 1€ το τρίμηνο) και βλέποντας το πόσο τεράστιο είναι το παιχνίδι και πόσο προσεγμένο, σοκαρίστηκα όταν έμαθα ότι η τιμή του στο launch ήταν 15€. Μία από τις πιο τρανταχτές περιπτώσεις developer που υποτίμησε κάπως το παιχνίδι του.

Βέβαια θα μπορούσε κανείς να πει ότι ακριβώς λόγω της χαμηλής τιμής κατάφερε το παιχνίδι να γίνει viral hit οπότε εντέλει δεν νομίζω ότι βγήκαν χαμένοι οι developers.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,325
Έτσι όπως τίθεται το ερώτημα imho η απάντηση μπορεί να είναι μόνο, ναι.

Θα ήθελα να υπάρχει επιλογή, ανεξάρτητα αν θα ήθελα να την εξασκώ, για πολλά πράγματα.

Γενικά το να υπάρχουν ανοικτοί δίαυλοι για να επωφελούνται περισσότερο και αμεσότερα oi devs, από το να μπαίνουν όλα τα λεφτά αναγκαστικά στα corporate pipelines.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,484
Tip culture my ass γίδια μούρκανς. Να πληρώνετε τους devs σωστούς μισθούς, ζώα χαρτογιακάδες. Μακάρι πείνα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,508
Γενικά το να υπάρχουν ανοικτοί δίαυλοι για να επωφελούνται περισσότερο και αμεσότερα oi devs, από το να μπαίνουν όλα τα λεφτά αναγκαστικά στα corporate pipelines.
Αυτα τα μονοπατια ειναι εξαιρετικα επικινδυνα, γιατι δεν μιλαμε για εργαζομενους αλλα για εταιριες.
Βγηκε τωρα ενας, που δεν ειναι απλος υπαλληλος αλλα ανθρωπος που θελει περισσοτερα κερδη. Πεταξε την ιδεα στο τραπεζι αλλα εγω ακομα δεν ειδα αντιδρασεις απο τους εργαζομενους.
Επειδη αυτη η ιδεα ειναι μονοδρομος να γινει σκτ. Τι θα γινει εαν ενα παιχνιδι δεν παει καλα στην αγορα και οι υπαλληλοι πληρωνονται σαν σερβιτοροι στην αμερικη;
Εγω ειμαι σιγουρος οτι αυτη η ιδεα ειναι ενας δουρειος ιππος που στοχο εχει να μην εχουμε μεγαλη χασουρα οταν τα πραγματα δεν πανε καλα.

Εαν υποθεσουμε οτι 300 ατομα φτιαχνουν ενα παιχνιδι που πουλαει 50 μυρια κοπιες. Λεμε οτι τα περισσοτερα παιχτρονια λενε, θα δωσω 1 με 5 ευρω τιπ στα παιδια, να πιουν ενα καφεδακι.
Τα χρηματα που μαζευονται ειναι... πολλα και τα πολλα λεφτα τραβουν και τα κυβερνητικα βλεμματα.
Δεν ειμαι λογιστης και δεν με ενδιαφερει να γινω αλλα επειδη ειναι tip, εριξα μια διλεπτη ματια. Στην αμερικη φορολογουν το φιλοδωρημα (8%) και το βαζουν διπλα στον μισθο τους.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,383
Συμφωνώ κι εγώ ότι αν μιλάμε για εταιρίες δεν πρέπει να τίθεται καθόλου τέτοιο θέμα. Εννοείται για μεγάλους publishers αλλά το ίδιο νιώθω και για μεγαλοindies. Σε μικρό studio 1-5 ατόμων που έκαναν το μεράκι τους και χρειάζονται και το τελευταίο ευρώ, εκεί θα το έβλεπα πιο θετικά.

Αυτό που με ενοχλεί γενικά με πολλούς publishers και developers και το έχω θίξει κατ' επανάληψη είναι ότι προσπαθούν σε κάθε ευκαιρία να χτυπήσουν τους gamers στο συναίσθημα, ενώ για τους εαυτούς τους κρατούν το αποκλειστικό δικαίωμα να τα κάνουν όλα τάλαρα. Γι' αυτό εδώ και πολλά χρόνια συμπεριφέρομαι ως σκληρός καπιταλιστής προς publishers και developers που κάνουν το ίδιο. Αν είναι "just business" για εσένα, είναι και για εμένα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,484
οι μικροί indies συνήθως έχουν κάποιο support πακέτο αν θέλει κάποιος να τους στηρίξει, που έχει μόνο τίποτα καλούδια μέσα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,987
Θα ήθελα να υπήρχε η επιλογή να δίνεται φιλοδώρημα στα botάκια. Και αυτά έχουν ψυχή!
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,325
Σαφώς οι άνθρωποι είμαστε επικυνδινοι, για αυτό είναι αδιανόητο να μας αφήνεις ελεύθερους να επιλέγουμε. Πρέπει να είμαστε σε πολύ κλειστό μαντρί με αυστηρούς κανόνες και επαΐοντες βοσκούς για το καλό μας. :p

Δεν έχει σημασία αν πληρώνεται κάποιος καλά ή όχι προσωπικά το βλέπω ανεξάρτητα…
 
Top Bottom