What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ραβασάκια από Μικροσόφ... Κάτι βρωμάει

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Χαίρετε. Τις τελευταίες μέρες έχω λάβει 2 μηνύματα στο μέιλ μου από την ομάδα του Microsoft account. Μου λένε ότι έλαβαν αίτηση από τον λογαριασμό του μέιλ μου (Gmail) για κωδικό μιας χρήσης προκειμένου να γίνει είσοδος στο Μικροσόφ ακάου μου. Εγώ όμως δεν έστειλα καμία αίτηση...

Μπήκα στο ακτίβιτι και είδα κάποια ασαξέσφουλ ατέμτς από κάποιονα του οποίου το IP είναι κάπου στη Γερμανία. Κάνοντας κλικ κάπου που δε θυμάμαι τώρα (σε κάποιο σημείο του ασαξέσφουλ ατέμτ), μου βγαίνει μήνυμα "α μην ανησυχείς, ήταν ασαξέσφουλ το ατέμτ, οπότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις το πασγουόρντι σου"...

Εμένα όμως με έχουν ζώσει τα φίδια, καθώς σήμερα το απόγευμα έλαβα και ένα άκυρο μέιλ στο Gmail από κάποιον άγνωστο (έλεγε απλώς γεια...). Το μέιλ μπήκε κανονικά στο inbox μου, ούτε καν στα spam.

Τι κάνω ωρέ παλικάρια; Τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω;

Το συγκεκριμένο Gmail είχε γίνει pwned πριν από χρόνια, αλλά του έχω αλλάξει πασγουόρντι.

ΕΔΙΤ: Να προσθέσω πως στο ακτίβιτι του Gmail μου φαίνομαι μόνο εγώ και κανένας άλλος...
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,644
Πριν 1-2 μηνες, ειχα κι εγω μερικες προσπαθειες, απο διαφορετικες χωρες. Ολοι πηραν του τσολια γιατι επρεπε να στειλουν email αλλου κτλ γνωστα. Οτι σου εστειλαν email, δεν σημαινει τιποτα. Τον κωδικο, τον αλλαζεις, ναι. Ετσι κι αλλιως, οχι μονο επειδη ειχες ντου απο παντου.
το email που πηρες, μπορεις να δεις απο που ηρθε.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Πριν 1-2 μηνες, ειχα κι εγω μερικες προσπαθειες, απο διαφορετικες χωρες. Ολοι πηραν του τσολια γιατι επρεπε να στειλουν email αλλου κτλ γνωστα. Οτι σου εστειλαν email, δεν σημαινει τιποτα. Τον κωδικο, τον αλλαζεις, ναι. Ετσι κι αλλιως, οχι μονο επειδη ειχες ντου απο παντου.
το email που πηρες, μπορεις να δεις απο που ηρθε.

Ευχαριστώ Λέλο μου για την άμεση απάντηση. Να αλλάξω κωδικό τόσο στο Gmail όσο και στο Microsoft account μου;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,644
Κοιτα, εαν οταν εβαλες τους κωδικους η τουρτα των γενεθλιων σου ηταν στο μισοσκοταδο και τωρα φωταει σαν φαρος μεχρι την σκοπελο, ναι. Αλλαξε τον για την ψυχικη σου ηρεμια και επειδη θα ξερεις οτι κανεις οτι περναει απο το χερι σου.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
συνδιαστικα με τα παραπανω, κοιταξε μην εχεις κολλησει καποιο spyware/malware στη συσκευη σου.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,644
Microsoft. Οι ειδοποιησεις οτι καποιος προσπαθει να λογκαρει στο οικοπεδο μου. Μπηκαν σε other; καπου μεσα στην ασχημη οργανωση του θεματος που δεν βλεπεις ουτε σαν δευτερη εικονα. Ουτε σαν τριτη γιατι ολα σερνονται. Μου πηρε λιγο καιρο μεχρι να δω οτι υπαρχουν ειδοποιησεις.
Τζιμεηλ. Ειμαι σιγουρος οτι γιουσερ νειμς και κωδικοι συνεχιζουν να εμφανιζονται στην γουγλια αναζητηση. Το ειχε τεσταρει και μου το ειπε ενα τυπος που μιλουσαμε σπανια. Ουτε το ονομα του δεν εμαθα και εχουμε να μιλησουμε πολλα χρονια. Μπορει και να εχει πεθανει.
Για πολυ δευτερες φασεις χρησιμοποιω το proton.me με σερβερ στην Ελβετια, αρα Ελβετικη νομοθεσια, για να ειναι μαζι με τις καταθεσεις μου ωστε να μην τρεχω γυρω γυρω.
ουτε φωτοτυπια ταυτοτητας, ουτε 3 φωτογραφιες διαβατηριου και ουτε εξετασεις αιματος για να κανεις register.
 
Top Bottom