What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Summons δεν έχει, είτε μόνος είτε καθόλου! Φλερτάρει έντονα με multiplayer το summoning and we don't do that here!

Οπως εγραψα και πιο πανω μπορεις να κανεις summon ΑΙ να πολεμησει μαζι σου. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με multiplayer. Αν δε θελεις μη το κανεις πηγαινε solo.

Απλως το αναφερω γιατι πολυ αγνοουν/σνομπαρουν τον μηχανισμο (που οι devs εχουν βαλει εχοντας λογους) κανουν ragequit και μιλουν για υπερβολικα δυσκολο η και αδικο παιχνιδι. Το παιχνιδι σου δινει εργαλεια εκει που χρειαζεται. Anyway Enjoy! Αν χρειαστεις τιποτα εδω ειναι ο @Bathory και ο @jonirenicus13 δοκιμασμενοι coaches.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,623
Συγγνώμη @Stamatimenos που σε έβαλα σε κόπο για να τα ψάχνεις και να τα γράφεις αυτά, αλλά φαίνονται πολλά και δεν είμαι καλός σε εφαρμογή τόσων τροποποιήσεων σε games. Είπαμε, έχω νοοτροπία κονσολά: διπλό κλικ και να παίζει!
Χαλαρά ρε bro, κλάιν, για αυτό είμαστε εδώ όλοι, για τα giveaways και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.



Εχω ξεκινησει το Dark Souls 3 και χρειαζομαι καποιον να γραφει ποσο δυσκολα ειναι τα DS :p

Μεχρι στιγμης παει πολυ υποπτα καλα, εχω σκοτωσει 3 bosses, εχω βρει και αναβαθμισει (!) την οπλαρα μου απο τη 2η περιοχη, εχω βρει διαφορες armour καμια ομως καλυτερη απο την cheat starting που επελεξα. Καλα παμε και ανησυχω.
Πιστεύω πως ο μοναδικός λόγος που θεωρούνται δύσκολα τα Dark Souls είναι το γεγονός ότι έχει πέσει ο μέσος όρος δυσκολίας γενικά από το 2004 περίπου και μετά στα περισσότερα είδη games, για αυτό και τα Dark Souls θεωρούνται δύσκολα. Αν είχαν βγει ξερωγώ το 2001 θα ήταν normal.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,468
Οπως εγραψα και πιο πανω μπορεις να κανεις summon ΑΙ να πολεμησει μαζι σου. Αυτο δεν εχει καμια σχεση με multiplayer. Αν δε θελεις μη το κανεις πηγαινε solo.

Απλως το αναφερω γιατι πολυ αγνοουν/σνομπαρουν τον μηχανισμο (που οι devs εχουν βαλει εχοντας λογους) κανουν ragequit και μιλουν για υπερβολικα δυσκολο η και αδικο παιχνιδι. Το παιχνιδι σου δινει εργαλεια εκει που χρειαζεται. Anyway Enjoy! Αν χρειαστεις τιποτα εδω ειναι ο @Bathory και ο @jonirenicus13 δοκιμασμενοι coaches.

Το κακό με τα multiplayer summons είναι ότι έχουν εκ των πραγμάτων ημερομηνία λήξης, μόλις τα παιχνίδια παλιώσουν και το κοινό σταματήσει να παίζει δεν θα έχεις πια αυτή την επιλογή.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Στα περισσότερα δύσκολα boss μπορείς να κάνεις summon npc's για να σε βοηθήσουν αν και την πρώτη φορά δεν είναι απαραίτητο, στο Ng2 το συζητάμε αν και με την εμπειρία που θα έχεις αποκτήσει ενδέχεται να μην χρειαστεί, το Ng3 το ξεκινάς χωρίς πανοπλία και με όπλο τις γροθιές σου :cool:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,468
Στα περισσότερα δύσκολα boss μπορείς να κάνεις summon npc's για να σε βοηθήσουν αν και την πρώτη φορά δεν είναι απαραίτητο, στο Ng2 το συζητάμε αν και με την εμπειρία που θα έχεις αποκτήσει ενδέχεται να μην χρειαστεί, το Ng3 το ξεκινάς χωρίς πανοπλία και με όπλο τις γροθιές σου :cool:

Αυτά είναι για εσάς που γίνατε gud, εγώ θέλω τουλάχιστον τρία έξτρα άτομα για να βγάλω το boss!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,942
εικονες απο τις συμμαχιες του ναυαρχου πριν τα bosses



(ηθελα να βρω κανα με ρωσσους αλλα στα γρηγορα δεν βρηκα κατι. αν βρω αργοτερα θα το αλλαξω :p ok αυτο μου κανει καλυτερα)
 
Last edited:

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,159
Παίζω στο oculus το down the rabbit hole και αυτό το game δείχνει ότι τα adventure έχουν πολύ μεγάλο πεδίο ανάπτυξης στα vr. Νομίζω ότι είναι o κατάλληλος χώρος για να πάνε ένα βήμα παραπάνω.,



 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,893
Εχω ξεκινησει το Dark Souls 3 και χρειαζομαι καποιον να γραφει ποσο δυσκολα ειναι τα DS :p

Μεχρι στιγμης παει πολυ υποπτα καλα, εχω σκοτωσει 3 bosses, εχω βρει και αναβαθμισει (!) την οπλαρα μου απο τη 2η περιοχη, εχω βρει διαφορες armour καμια ομως καλυτερη απο την cheat starting που επελεξα. Καλα παμε και ανησυχω.
Λιγουλάκι off topic, αλλά δίνεις καλή πάσα να πω ότι η διαβόητη δυσκολία των -κορυφαίων κατά τ'άλλα souls και του bloodbourne είναι... κάπως υπερτιμημένη. Βλέπετε έχουν μια αχίλλειο πτέρνα που δεν είναι τίποτε άλλο από το genre στο οποίο ανήκουν.
Θεωρώ ότι όποιος μπαίνει σε αυτά τα παιχνίδια έχοντας μια σχετική πείρα στους rpg μηχανισμούς και έχει το rpg "μικρόβιο" που τον ωθεί να εξερευνά, να πηγαίνει με το πάσο του να κάνει συχνά upgrades στα όπλα κτλ κτλ φυσικά θα ζοριστεί κάπως στην αρχή, αλλά αρκετά γρήγορα θα βρεθεί εως και overpowered. Ίσως με την εξαίρεση κάποιον optional bosses- αυτά των dlc κυρίως- έμπειρος rpgας θα βρεθεί να κατεβάζει το ένα boss μετά το άλλο με σοκαριστική ευκολία, ειδικά αν κατασταλάξει σε ένα built σχετικά νωρίς. Δεν θα ξεχάσω την ξενέρα που έφαγα στο bloodbourne όταν έφτασα περίπου στην μέση και βρέθηκα μπροστά στον
one reborn.
Eπική cutscene, εγώ να σχεδιάζω κατά τη διάρκεια της την στρατηγική μου...και τελικά να πέφτει με μερικά χτυπήματα, υποτίθεται αναγνωριστικά, από την full μορφη του ludwig's great sword που είχε γίνει επέκταση του χεριού μου. Και δε το λέω για να καυχηθώ, αντιθέτως αυτό με ανησυχεί εν' όψει του elden ring! Είναι ίσως αιρετική η άποψή μου, αλλά θα πρέπει να βρουν ένα τρόπο να ισορροπήσουν τους μηχανισμούς ούτως ώστε η ενδυνάμωση σου να είναι πιο ομαλή.
Γι'αυτό άλλωστε αν και γενικά προτιμώ το setting του bloodbourne και ανυπομονώ να το παίξω με το τρόπο και στην πλατοφόρμα που του αξίζει ( χeσe μας ρε sony με τα ζόμπια σου!), θεωρώ το Sekiro ως το καλύτερο παιχνίδι του Μιγιαζάκι μέχρι τώρα. Σε αρπάζει και σε κοπανάει από την αρχή και αφού το τελειώσεις νιώθεις πως έχτισες την πυραμίδα του Χέοπα μόνος σου.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Έχει ενα δίκιο ο Τυριον, είναι σχετικά υπερεκτιμημένη η δυσκολία των συγκεκριμένων παιχνιδιών τουλάχιστον για κάποιον που ξέρει τι τον περιμένει. Aυτό που τα κάνει δύσκολα είναι οτι δεν έχουν επιλογή δυσκολίας και είναι πιο δύσκολα απο το συνήθεις νόρμαλ (ακόμα και το χαρντ) των περισσότερων παιχνιδιών εκεί έξω και η έλειψη checkpoint μπορεί να οδηγεί σε επανάληψη δύσκολων εως εκνευριστικά δύσκολων σημείων. Υπάρχουν και παιχνίδια, εξαιρουμένων σουπερ κρεατοαγοριών και κάτι με isaac και ιστορίες απο την βίβλο, που είναι ποιο δύσκολα όπως το Darkest Dungeon που το βρήκα εξαιρετικά δύσκολο σε σχέση με τα Soulsborne.
Αυτό με τα Boss πάντως είναι σχετικό, πολλοί τα βρίσκουν δύσκολα, όσοι ασχολούνται με το είδος θα δυσκολευτούν σε 2-3. Υπάρχουν και περιπτώσεις όπου συγκρούονται οι απόψεις, τον one reborn που λές τον έβγαλα και εγώ με την πρώτη, στον orphan of kos που πολλοί τον έχουν για δύσκολο με πολλές backbreaking ώρες για να τον βγάλουν χρειάστηκα 2-3 προσπάθειες, αντίθετα στον Rom δυσκολεύτηκα και όσοι έχω μιλήσει μαζί τους τον είχαν για εύκολο. Βέβαια όταν κάποια στιγμή μάθεις τις κινήσεις και τις αδυναμίες των boss με μια σωστή τακτική τους βγάζεις σχετικά εύκολα. Το sekiro που λες δεν το εχω πιάσει ακόμα αλλά τις προάλλες μίλαγα με έναν φίλο και μου έλεγε οτι πλην 2-3 boss οσοι έχουν εμπειρία με dark souls δεν θα δυσκολευτούν ιδιαίτερα, είναι ξεχωριστή η επαφή του καθενός με αυτά τα παιχνίδια και αυτό πιστεύω οτι είναι που τα κάνει ξεχωριστά.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,446
Τερματισα το Exstinction. Εσφαξα ολα τα Ορκ και εσωσα τοκ κοσμο.

Πρωτα τους εκοβα τα ποδια μετα τα χερια και τελος το κεφαλι. Θα μπορουσα να κοβω κεφαλια αμεσως αλλα ηθελα να τα κανω να υποφερουν αυτα απαισια φρικτα τερατα! Γι αυτο τα εσφαζα σιγα σιγα ετσι ωστε να τα βλεπω να ουρλιαζουν και να χυνεται το αιμα ποταμι.!!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,446
Τερματισα το Exstinction. Εσφαξα ολα τα Ορκ και εσωσα τοκ κοσμο.

Πρωτα τους εκοβα τα ποδια μετα τα χερια και τελος το κεφαλι. Θα μπορουσα να κοβω κεφαλια αμεσως αλλα ηθελα να τα κανω να υποφερουν αυτα απαισια φρικτα τερατα! Γι αυτο τα εσφαζα σιγα σιγα ετσι ωστε να τα βλεπω να ουρλιαζουν και να χυνεται το αιμα ποταμι.!!


Orc lives matter :mad:.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,579
Εχω ξεκινησει το Dark Souls 3 και χρειαζομαι καποιον να γραφει ποσο δυσκολα ειναι τα DS :p

Μεχρι στιγμης παει πολυ υποπτα καλα, εχω σκοτωσει 3 bosses, εχω βρει και αναβαθμισει (!) την οπλαρα μου απο τη 2η περιοχη, εχω βρει διαφορες armour καμια ομως καλυτερη απο την cheat starting που επελεξα. Καλα παμε και ανησυχω.
Συμφωνώ απόλυτα γενικά με όσα είπε ο @steel_havoc με εξαίρεση όσα του είπαν για το Sekiro. To έχουν ξεφτιλήσει το θέμα σε αυτό το παιχνίδι. Τα είχα πει και τις πράλλες. Ισως ξαναγυρίσω σε αυτό κάποια στιγμή αλλά πραγματικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα μπορέσω να ξεκολλήσω. Τέτοιο αίσθημα απελπίσίας σε κανένα souls δεν είχα νιώσει.
Οσον αφορά το 3 για μένα έχει κάποια απο τα δυσκολότερα bosses της σειράς. Ειδικα στα DLC τα περισσότερα solo απλά δεν με τίποτα. Κατα τ'αλλα το enviromental difficulty ειναι χαμηλο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Συν πως έχει το ευκολότερο NG+
Πάντως ναι σωστά τα λέει και ο @Stamatimenos παλιότερα τα παιχνίδια ήταν πιο δύσκολα γενικά. Γι'αυτο έκανε το μπαμ το Dark Souls. Ειναι από άλλη εποχή η δυσκολία του. Τις προάλλες που έπαιξα Resident Evil Zero το διαπίστωσα αυτό. Και το remake του 1 που παίζω τώρα σε νορμαλ δυσκολία είναι ζόρικο και αυτό. Καλομάθαμε
Το κακό με τα multiplayer summons είναι ότι έχουν εκ των πραγμάτων ημερομηνία λήξης, μόλις τα παιχνίδια παλιώσουν και το κοινό σταματήσει να παίζει δεν θα έχεις πια αυτή την επιλογή.
Δεν θα το λεγα για τα dark souls. Πάντα βρίσκεις κάποιον σε οποιαδήποτε παιχνίδι όπου και αν παίζεις (PC,PS3,Xbox 360 πάντα βρίσκω!). Είναι σοκαριστικό. Καλά ειδικά το 3 θα έχει για πάντα κόσμο όσο δεν βγαίνει 4. Γενικά για τους περισσότερους είναι το καλύτερο παιχνίδι της σειράς και μπαίνουν πάντα ειδικα για PVP. Για μένα όχι. Προτιμώ τα 1 και 2 χίλιες φορές. Αυτό αφού το πήγα 100% βαρέθηκα να ασχοληθώ μαζί του ξανά.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Μετά απ' το πρόωρο τέλος του Lords of the Fallen, ασχολούμαι από τις αρχές του μήνα με τα δύο Mission Packs του Earth 2140, ώστε να φεύγει κι αυτό. Στο easy, και με τις δύο παρατάξεις. Τώρα είμαι στο ΜΡ 2. Μαζί και με το main game, συνολικά στο παιχνίδι πρέπει να είμαι στον ενάμιση μήνα. Είναι πολλές οι πίστες του παιχνιδιού, τόσο του κύριου (25+25) όσο και των επιπρόσθετων Mission Packs. Σαν να παίζω τουλάχιστον 2 games σε ένα! Οι αποστολές όμως δεν έχουν κανένα απολύτως σενάριο μεταξύ τους. Σαν να παίζεις skirmish πίστες, κανονικά! Αλλάζουν μόνο τα τοπία (σε χιόνι, θάλασσα, πράσινο, και ξέρα) και οι στόχοι της κάθε αποστολής, οι οποίοι είναι μόνο 2! Είτε κατέστρεψέ τα όλα, είτε κάνε capture μερικά κτήρια (λες και θα μας χρειαστούν πουθενά, π.χ. σε επόμενη πίστα...) και κατέστρεψε τα υπόλοιπα! Λογικά θα βγει μέχρι το τέλος του μήνα.
Ομολογώ ότι, παρά το "easy", υπήρχαν 6-7 πίστες, μέχρι τώρα, που δεν μπορούσα με τίποτα και τις έβγαλα με κωδικό νίκης για να πάω στην επόμενη.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Καλά ειδικά το 3 θα έχει για πάντα κόσμο όσο δεν βγαίνει 4. Γενικά για τους περισσότερους είναι το καλύτερο παιχνίδι της σειράς και μπαίνουν πάντα ειδικα για PVP. Για μένα όχι. Προτιμώ τα 1 και 2 χίλιες φορές. Αυτό αφού το πήγα 100% βαρέθηκα να ασχοληθώ μαζί του ξανά.
Δεν μπορώ να πω οτι διαφωνώ και ιδιαίτερα για το αν είναι το καλύτερο της σειράς, μπορώ να πω οτι πήρε ολα τα καλά στοιχεία απο τα προηγούμενα και τα ένωσε σε ενα ικανοποιητικότατο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα του είναι οτι δεν έκανε το μπαμ του 1ου αλλά αν εξαιρέσεις την νοσταλγία που μπορεί να προκαλεί πιστεύω οτι είναι ισάξιο αν όχι καλύτερο του πρώτου, για το ds2 δεν το συζητάω νομίζω είναι ανώτερο του το 3 αν και γούστα είναι αυτά μιας και μπορεί να "μιλάει" διαφορετικά σε εσένα, εμένα η οποιονδήποτε άλλο το παιχνίδι. Την δυσκολία που λες δεν ξέρω αν μπορείς να την προσδιορίσεις σωστά με 500 ώρες στην πλάτη σου στα προηγούμενα, πιστεύω εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν μπορείς να πεις εύκολα αν είναι ποιο δύσκολο, το ίδιο ισχύει και για την μετάβαση απο το DS στο DS2. Μιλάω φυσικά για το αρχικό παιχνίδι χωρίς να υπολογίσω τα dlc μιας και η δυσκολία τους αυξάνεται παρανοϊκά απο το 1 εως το 3, κάτι sister friede κλπ κάνουν και τον nameless king να μοιάζουν της σειράς, τους βγάζεις και μετά όπως θα έλεγε ο Ναύαρχος πας και κλαις σε μια γωνία κανα τέταρτο.
Λοιπόν τι λες για να τα πηγαίνει ύποπτα καλά η Καρα μάλλον οπλίστικε με εμπειρία απο τα προηγούμενα και καβατζώθηκε με Lothric knight sword, πιστεύω είναι κοντά στο λεβελ του Κορεάτη σε λίγο θα αρχίσει τα speedrun (y)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,963
Τέλος το The Medium.
Καλή υπόθεση με αρκετά layers, τα οποία έχουν προσπαθήσει κάπως να τα ταιριάξουν με την ταραχώδη ιστορία του τόπου (Πολωνία). Δεν μπορώ να πω ότι σκίζει από πρωτοτυπία αλλά η παρουσίαση και το γενικότερο στήσιμο είναι πάνω από το μέσο όρο, ειδικά για παιχνίδι τρόμου.
Βέβαια, μόνο κατ'όνομα μπορώ να το χαρακτηρίσω τρόμου... Είναι ατμοσφαιρικό και αρκούντως αρρωστημένο σε εικόνες και themes, αλλά ως εκεί.
Οι γρίφοι νομίζω είναι ό,τι πρέπει για παιχνίδι του είδους. Αρκετά εύκολοι ώστε να μην κολλάς, αλλά κάποιοι απαιτούν λίιιιγη παραπάνω σκέψη από το απλό "βλέπω κουμπί, πατάω κουμπί, ανοίγει η πόρτα, είμαι amazing detective slash genius".
Τα γραφικά και το optimization είναι από τις μεγαλύτερες απάτες που έχουμε δει πρόσφατα. Όπως ειπώθηκε κι από άλλους εδώ, η διπλή πραγματικότητα (στο στυλ του Upside Down από Stranger Things) δεν είναι κάτι περισσότερο από ένα gimmick για να ξεχωρίσει το παιχνίδι από το σωρό. Θα μπορούσε να υλοποιηθεί διαφορετικά, χωρίς τόσο δυσβάσταχτο κόστος στις επιδόσεις. Άσε που κάποια βίντεο με την ηρωίδα να αλληλεπιδρά με πρόσωπα και πράγματα στη μία πραγματικότητα και να αγκαλιάζει τον αέρα στην άλλη μου προκάλεσαν άθελά τους το γέλιο, περίπου όπως η αντίστροφη κίνηση στο Tenet του Nolan.
Γενικά είναι ένα συμπαθητικό point & click/horror και δεν μετανιώνω για το χρόνο που αφιέρωσα. Αν είχα δώσει 50 ευρώ, βέβαια, θα έκλαιγα με μαύρο δάκρυ. Για το Game Pass είναι μια χαρά δόλωμα, όπως και το Plague Tale.
7.5/10
 
Last edited:

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,946
Πρόσφατα (δηλαδή πριν 2 ώρες) πληροφορήθηκα την ύπαρξη του παρακάτω εικαστικού κομψοτεχνήματος:



Το έχει τρέξει κανείς μέσω κάποιου emulator στο PC; Ιδανικά, το έχει κάνεις σαν Wii release να του το αγοράσω; :p
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,579
@maladroid ο πρώτος διδάξας αλλαγής πραγματικότητας ήταν τα Silent Hill -> Otherworld και ο βασικός λόγος που με ενδιαφέρει αυτό το παιχνίδι είναι αυτός βασικά. Ελπίζω έστω και λίγο να πλησιάζει στο ίδιο feeling
A ρε παιχνιδάρες λείπετε:cry:
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,963
Μπράβο, δεν θυμόμουν απέξω πώς λέγεται ο "σάπιος" κόσμος στο Silent Hill και βαριόμουν να το ψάξω :rolleyes:.
Πάντως το The Medium έχει σαφέστατες SH επιρροές, αλλά στο λιγότερο trippy (ειδικά όσον αφορά τους χαρακτήρες). Δεν είναι κανένα αριστούργημα, αλλά γενικά πιστεύω δεν θα απογοητευτείς, αν έχεις καλό σύστημα (ή κονσόλα τελευταίας γενιάς) και ΔΕΝ το αγοράσεις full price.
 
Top Bottom