What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Απομαγνητισμός Σκληρών Δίσκων και άλλων συσκευών

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
Δηλώνω άσχετος με το θέμα, γι'αυτό και ανοίγω το θρεντ.

Έχω ακούσει ότι αν μετακινείς διαρκώς τους σκληρούς δίσκους , θα σου χαλάσουνε λόγω απομαγνητισμού.
Ισχύει; Ποιο είναι πάνω κάτω το όριο που πρέπει να περάσεις για να συμβεί αυτό; Έχει σημασία αν μεταφέρεις μόνο αυτόν ή μεταφέρεις το σύστημα;
Αν απομαγνητιστεί αυτό τι ακριβώς σημαίνει για τα δεδομένα που υπάρχουν μέσα; Είναι πλήρως μη-ανακτήσιμα;
Υπάρχει κάποια κατηγορία σκληρών που κινδυνεύει περισσότερο;

Τέλος υπάρχουν άλλες συσκευές που κινδυνεύουν από απομαγνητισμό; (Εξού και το θρεντ στο Offtopic)
 

Sketch

Half-Ogre
Joined
Mar 31, 2013
Messages
728
Εγώ έχω ακούσει α) να μην αφήνουμε μαγνήτες δίπλα στους δίσκους, γιατί τότε απομαγνητίζονται, και β) να μην μετακινούμε τους εξωτερικούς δίσκους όσο λειτουργούνε γιατί μπορεί να στραβώσουν τα εσωτερικά μηχανικά του μέρη.

Πέρα από αυτά, ούτε εγώ ξέρω κάτι. :dry: Αναμένω κι εγώ να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Σημαντικό για τους σκληρούς είναι να ΜΗΝ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ. Αν ανοιχτεί, κλάψ' τον.
 

grmadness

Death Knight
Approval of the Admiral
Joined
Apr 3, 2013
Messages
4,952
Ωραίο θεματάκι Επιτάφιε.

Τα δεδομένα καταγράφονται ως 0 και 1 στον σκληρό δίσκο. Αυτό μεταφράζεται σε μεταβολή του μαγνητικού πεδίου της επιφάνειάς του, σε μορφή κατανοητή από τον υπολογιστάκο μας. Αν απομαγνητιστεί ο σκληρός, κατά μεγάλο ποσοστό πές αντίο στα δεδομένα αυτά, αφού πρακτικά παύει να υπάρχει μια λογική σειρά στην όποια εγγραφή, γίνονται αχταρμάς. Υπεραπλουστευμένη εξήγηση.

Απομαγνητισμό εξαιτίας μετακίνησης δεν έχω συναντήσει, αν δεν έρθει σε επαφή με μαγνητικό μέσο, δεν νομίζω να έχεις θέμα. Λέγανε πως απομαγνητίζεται και αν του κόψεις την παροχή ρεύματος, αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, από προσωπική εμπειρία.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Aω δεν κάνω λάθος απομαγνητίζονται αμα έρθουν σε επαφή με άλλες συσκευές οι οποίες διατρέχουν τον ίδιο κίνδυνο (Φάση σαν αυτή που περιγράφει ο Sketch, με μαγνήτες, ηχεία που έχουν και μαγνήτες μέσα τους κτλ) τώρα τι ακριβώς γίνετεται και πως δεν γνωρίζω να πω :huh:
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,491
:eek:hmy: :eek:hmy:

Πωω ευχαριστώ ε. Είχα τον εξωτερικό κοντά (10 -20 εκατοστά απόσταση) σε ηχεία (μικρά 9Watt), και ψείρες (εχουν κι αυτές μαγνητάκια).
Άμα βάλεις σκληρό πάνω σε σκληρό (τον ένα πάνω στον άλλο) θα υπάρξει απαμαγνητισμός έτσι; Και θεωρώ πως μία απόσταση 3-4 εκατοστών -όση δηλαδή είναι η ελάχιστη απόσταση που μπορεί να αφήσει μέσα στο κουτί- δεν μπορεί να προκαλέσει ζημιά στους σκληρούς.

Τα φορμάτ κάνουνε απομαγνητισμό στον σκληρό αν δεν κάνω λάθος;
 
Top Bottom