What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Football Manager 2025: "Το πρώτο πραγματικό sequel εδώ και δεκαετίες"

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,481
Αυτή η ατάκα ανήκει στην ίδια την SI Games, από εδώ:


However, we cannot ignore that some of our longer-serving players felt that FM23’s progression had not lived up to the standards and expectations we have set over the years – and to be frank, we agree.

Αν προσέξατε, πέρυσι δεν κάναμε review του παιχνιδιού ακριβώς για αυτό τον λόγο. Προσωπικά είχα βαρεθεί να λέω κάθε χρόνο τα ίδια.

As mentioned before, FM24 will be the closing of a chapter after 20 years at the top of the management simulation league. But it is far from being the end of our story…

For many years now, we have been planning the next revolution of Football Manager, something we haven’t claimed since the 3D engine first came into the series back in FM09.

Περισσότερα στο παραπάνω link. Επομένως το FM2024 θα είναι ξανά μια βελτιωμένη εκδοχή των προηγούμενων και το FM2025 θα είναι το πραγματικό sequel.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,944
εχω νομιζω το 20 απο το epic. λες να κανω μια αποπειρα να παιξω? οχι τπτ αλλο αλλα να γεμισω το βιογραφικο μου με πορειες ευρωπαικες και να το στειλω στην παε αρης να με παρει προπονητη. τοσους και τοσους μπαγλαμαδες εχει παρει. γιατι να μη παρει και εμενα?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,481
εχω νομιζω το 20 απο το epic. λες να κανω μια αποπειρα να παιξω? οχι τπτ αλλο αλλα να γεμισω το βιογραφικο μου με πορειες ευρωπαικες και να το στειλω στην παε αρης να με παρει προπονητη. τοσους και τοσους μπαγλαμαδες εχει παρει. γιατι να μη παρει και εμενα?

Δεν χάνεις και τίποτα! Μπορεί να γίνεις ο επόμενος Τόλης Τερζής.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
καλα, δεν μπορω να πιστεψω οτι θα ειναι τοσο προσεγμενο και το κορυφαιο της era αυτης, το fm24, αφου ειναι προφανες και το λεει κιολας οτι εδω και χρονια σχολουνται ηδη με το 25.
ετσι κι αλλιως το 17 παιζω ακομα, κι εχω και τις επομενες εκδοσεις στο μούσκιο να ωριμαζουν, αλλά επειδη τις εχω καμει ολες ινστάλ, στα ματακια μου τα καλυτερα γραφικα τα εχει το 17 (δωστε φεισπαλμ με το κιλο, αντεχω.)

οι μεγαλες αλλαγες δεν μ αρεζουν σε κατι που ειναι συνυφασμενο με το gaming dna μου και ειναι το πρωτο πραγμα που εγκαθιστω σε καθε αλλαγη πισι, γνωστο αυτο. αλλά μου δινει ελπιδα οτι ο πυρηνας του κειμ θα μεινει σχετικα ανεπαφος, αφου λεει οτι θα μεταφερονται τα σειβς. απότε τουλαχιστον δεν θα συναντησουμε κανα τερας του στυλ προοπτικη πρωτου προσωπου ξερω γω ή τελος παντων κατι τραγικα νεωτεριστικο. βεβαια καπου πηρε το ματι μου μια αναφορα στο gaas, αλλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ν αποξενωσουν το μεγαλυτερο μερος του κοινου τους που ειναι οι πάλιουρες ξεκαθαρα, οπότε δεν θα ναι κατι πολυ ενοχλητικο φανταζομαι.

τωρα οσον αφορα το γυναικειο σοκερ, οκ, δεν σχολιαζω, δεν με αφορα. ας δουνε μετα την κυκλοφορια, τα ποσοστα παικτων που ασχοληθηκαν μ αυτο και ας κανουν οτι καταλαβαινουν...
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Χειρομαλάχτη εσύ καταλαβαίνω ότι συνεχίζεις αδιάλειπτα FM. Εγώ ενώ το έλιωνα ως CM από το 99 μέχρι το FM13 (έχω κυριολεκτικά 3 χρόνια από την ζωή μου χαμένα, τα τρία πρώτα της σχολής) τώρα όποτε πήγα να μπω δεν καταλαβαίνω τίποτα ρε συ. Δεν καταφέρνω να βγάλω ούτε in game εβδομάδα.

Το έχουν κάνει όντως τόσο πιο σύνθετο ή απλά λείπω καιρό;
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
το μυστικο χανκ ειναι να ελισσεσαι σαν φίδακας αναμεσα στα μενού. βεβαια θελει ΠΟΛΛΕΣ ωρες ασχολιας. αλλά πλέον παει μονος του ο πόντικας, muscle memory, πως το λετε σεις οι νεοι? τα μικρα μυστικα μου ειναι οτι δεν ασχολουμαι ΚΑΘΟΛΟΥ μα καθολου, με την προπονηση (βαζω τους κόατσης να την κανουν) και τις σοσιαλ μαλακιες. δηλ. στις συνεντευξεις τυπου στελνω τον ασισταντ, και σε ερωτησεις απο δημοσιογραφους μες στη βδομαδα απλα δεν απαντω. οκ, πρεπει να πατας συνεχεια σπεισμπαρ, αλλά μικρο το κακο. δεν εχω καταλαβει διαφορές, π.χ. δεν γραφουν τιποτα λιβελλους εναντιον μου οι ρεπορτερς επειδη δεν τους μιλαω, οπότε συνεχιζω την ιδια τακτικη.

επισης δεν εχει και τοσες πολλες διαφορες πια με το 13. καπου εδω να πω:
- πρωτον καλο το ενστικτο σου, αφου και για μενα και για πολλους εκει εξω οι ντεφινιτιβ βερσιονς πριν τις προσφατες ειναι το 13 και το 17 (καλα, υπαρχουν αντιρρησεις, αλλά νομιζω ειναι η πλειοψηφουσα αποψη). κι εγω πριν το 17 στο 13 εχω το μεγαλυτερο χρονικα σειβ μου με την Παναθηναικαρα και ισως καποια στιγμη να το συνεχισω.
- και δευτερον θα σε μαλωσω εδω, γιατι φιλε μου τα χρονια που λες ΔΕΝ ειναι χαμενα βεβαιως, αλλά κερδισμενα και λυπουμαι βαθια που το βλεπεις ετσι.. :p

παλεψε το ξανα το 17, εχω να σου πω. δεν ειναι πια και χειρισμος ρουντουρουτού.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το 17 δεν το έχω καν αγορασμένο. Είχα πάρει το 16 αλλά ήμουν σε φάση που δεν μου έκανε κούκου. Δοκίμασα μετά το 20 ή το 21. Πριν το πρώτο φιλικό είχα κάνα δύο κάμιν άουτ παιχτώνε, χειρίστηκα κάμποσους καβγάδες, με βάλανε να διαλέξω 3-4 χορηγούς, χρώμα που θα έχουν οι κάλτσες στη φτέρνα και πάλι καλά που δεν είχα και κάνα Ραμπεσαντρατανά στην ομάδα γιατί θα έπρεπε να διαλέξω και επίσημη ταβέρνα.

Σκεφτόμουνα να ξεκινήσω ένα λατρεμένο LLM με την θρυλική St Albans αλλά σκιάχτηκα ότι θα με βάζανε να πρέπει να βγάλω πρόγραμμα προπονήσεων σε ώρες που να βολεύουν τον μπογιατζή τερματοφύλακα, τον υδραυλικό σέντρε φορ και τον μιξόλοτζιστ μπακ χαφ.

Δεν μπορώ να κάνω σκιπ στις συνεντεύξεις τύπου. Ήταν το αγαπημένο μου.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,399
Έχω να παίξω φουτμπολ μανατζερ από το 2013.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
@Hank εχει τετοια πραματα το 21 ?? εγω εφτανα μεχρι το πρωτο φιλικο για να τσεκαρω ματς εντζιν κλπ, δεν πηγαινα παραπερα. εννοειται θα βρω τροπο να μην ασχολουμαι με τετοια και κατι τελευταια που προσθεσανε με κατι πυραμιδωτες σχεσεις στα αποδυτηρια και πεη χρωματιστά (κυριως μπλε).
εγω ειμαι βαρδινοτζον, καουμπόης, σατραπης. καρφωνω τα δελτια τους στο ταβανι των αποδυτηριων. κανω κατι πενταετη συμβολαια με δικαιωμα +3 ακομα ετη στην ομαδα (τα καλα του 17 ειν αυτα, δε νομιζω οτι υπηρχε τετοια επιλογη στο 13) οταν ειναι 17 χρονωνε και δεν ακουω λεξη για πωληση ή για τρελλη αυξηση μισθου μολις κανουν ενα καλο ματς... οκ, πεφτει λιγο η αποδοση τους, αλλά εχω απο πισω αλλους 20-30 17αρηδες να περιμενουν....

για μενα δεν εχεις λογο να πας κατευθειαν στο 20 - 21. δοκιμασε 17 που ειναι πιο κοντα στο 13. δεν ξερω καν αν πουλιεται πια, αλλά αν δεν, εχεις δωσει αρκετο λεφτο στον μαιλς, δεν θα σου κρατησει κακια, οπότε κατεβασε το μεγαλο ντεμο του 17 απ τον θειο.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Δηλαδή με το FM2025 θα μπορέσω να γίνω Ted Lasso στη θέση του Ted Lasso (χωρίς να καταλήξω σε ψυχολόγο); :Ρ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,481
Εγω θα ασχοληθώ σίγουρα με το επόμενο (το 2025) γιατί στο μπλογκ αναφέρεται ένα από τα θέματα για τα οποία είχε μαλλιάσει η γλώσσα μου να μιλάω στα δέκα τελευταία reviews: τα ball physics. Η μπάλα που συχνά συμπεριφέρεται ως πλαστική μπάλα παραλίας είναι ένα διαχρονικό πρόβλημα που ελπίζω ότι θα λυθεί με την καινούρια engine.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,622
oφτοπίκαρος:

γεια σου μιτσακο βετερανε!
πρωτη επαφη το απέθαντο cm2 96/97E. κυριολεκτικα stat sheet, αλλά μαγεύτηκα.. (στο cm3 μου την εδινε μεχρι και η γραμματοσειρά...)

πωπωωωω, με την οριζοντια ταινια μεσω της οποιας ζουσες το ματς πιο εντονα απο καθε 3d απεικονιση...
επιληψια σε καθε γκολ, που αναβοσβηνε σαν φωτορυθμικο και τα χριστοπαναγίδια του αιωνα οταν:

Βut.... it has been disallowed.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,481
Η αλήθεια είναι ότι εκείνα τα CM με την "ραδιοφωνική" περιγραφή είχαν την δική τους μαγεία γιατί σου επέτρεπαν να γεμίσεις το κενό της έλλειψης γραφικών με την φαντασία σου.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,947
Ακριβώς, η 3D engine για εμένα εξαΰλωσε το immersion. Και η πλέον κορυφαία της υλοποίηση παραμένει αυτογκόλ, it beats the purpose που λένε στο χωριό μου. Τα τύπου ραδιοφωνικής αναμετάδοσης μηνύματα, μοναδική επιλογή μέχρι και το 01/02 (CM3 engine), άφηναν την φαντασία να κάνει πάρτυ, που λέει και ο Ναύαρχος, έδιναν μια σχεδόν pen & paper αίσθηση στο παιχνίδι. Για το κάτι παραπάνω, το 2D top-down ήταν πιθανότατα πιο ευχάριστο οπτικά από το 3D.

Πλέον, η απομάκρυνσή μου από την μπάλα και η ρότα που εδώ και χρόνια ακολουθεί σταθερά το παιχνίδι με όλα αυτά τα επουσιώδη μπιχλιμπίδια, το έχουν βγάλει παντελώς από το ραντάρ μου.
 
Last edited:

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,944
προσωπικα δεν ειμαι μονο η αλλαγη μηχανης. μου αρεσε περισσοτερο παλιοτερα που ηταν πιο "απλο" το γκειμ. σε φαση more is less που θα ελεγαν καποιοι. μετα αρχισε να βαζει να βαζει αχρειαστα πραγματα. βαλε οτι αρχισα να μη γνωριζω και παιχτες (νταξ θα πει καποιος κλαιν βλεπε τα stats των παιχτων και ακρη θα βγει) και καπως ετσι με εχασε σαν παιχτη.
σκεφτομαι που και που καμια επιστροφη αλλα δεν το εχω κανει ακομα. εχω το 14 που το ειχα βρει πανφθηνα λιγο πριν βγει το 15 και το 20 που εδωσαν τσαμπα. ακουγεται και ενδιαφερον το 25 μιας και το παρουσιαζει σαν true sequel δεκαετιες μετα. που θα παει ισως ασχοληθω ξανα.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Καλά οκ, πολύ ωραία και συγκλονιστικά ήταν όσο ήταν text only και όντως η στιγμή του γκολ με το φλασάρισμα στα χρώματα της ομάδας ακόμα είναι χαραγμένη στη μνήμη, αλλά από το 2ο-3ο παιχνίδι με 3d engine (και αφού είχε προηγηθεί και η 2d απεικόνιση) δεν είδα κανέναν μας να γυρνάει πίσω. Πειρσσότερο για να κοροιδεύουμε όσους το ξεκίνησαν μετά την εισαγωγή του 3d τα λέγαμε.

Όπως και να το κάνεις αλλιώς φεύγει το μπινελίκι στον 3d παίχτη αλλιώς σε μία γραμμή κείμενο.

Εμένα πρώτη μου επαφή ήταν ένα παιχνίδι που εγώ το θυμάμαι ως Italia 90 (αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα οπότε παίζει να θυμάμαι λάθος τίτλο) στην Amiga, κλασικό manager, χωρίς γραφικά, όπου έπαιρνες την Ιταλία στο μουντιάλ του 90. αυτό κάπου το 91-92. Προφανέστατα είχε γίνει κάποιο λάθος στην παραγγελία από τον Θωμά. Α, το παιχνίδι ήταν αποκλειστικά στα Ιταλικά.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ντόμπλο ποστίνιο γιατί το βρήκα!

 
Top Bottom