What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Φθηνό Πληκτρολόγιο / Ποντίκι

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Το "hot-swappability" (sic) δεν είναι θέμα hardcore/ψαγμένου imo.

Σου δίνει τη δυνατότητα εύκολης επισκευής σε περίπτωση που χαλάσει κάποιος διακόπτης αλλά και βάθος χρόνου να "αλλάζεις πληκτρολόγιο" με υποδεέστερο κόστος.

Βρίσκεις πάντως και στις "mainstream" μάρκες αλλά με τσιμπημένο κόστος.

πχ:

 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Το "hot-swappability" (sic) δεν είναι θέμα hardcore/ψαγμένου imo.

Σου δίνει τη δυνατότητα εύκολης επισκευής σε περίπτωση που χαλάσει κάποιος διακόπτης αλλά και βάθος χρόνου να "αλλάζεις πληκτρολόγιο" με υποδεέστερο κόστος.

Βρίσκεις πάντως και στις "mainstream" μάρκες αλλά με τσιμπημένο κόστος.

πχ:


Πολύ καλό φαίνεται το συγκεκριμένο της SteelSeries. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Με ενδιαφέρει η full έκδοση (Apex Pro). Πώς καταλαβαίνει κανείς ότι οι διακόπτες είναι hot-swappable; Δεν το βρίσκω στα specs.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Με ενδιαφέρει η full έκδοση (Apex Pro). Πώς καταλαβαίνει κανείς ότι οι διακόπτες είναι hot-swappable; Δεν το βρίσκω στα specs.
Έχεις δίκιο, διόρθωσα το link μου. Hotswappable είναι το APEX 9 TKL. Δυστυχώς δε βλέπω να παίζει APEX 9 full size.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,874
πχ:

Το ζαχάρωνα το συγκεκριμένο, αλλά εξαντλημένο τα UK και US αν πρόσεξες (στο επίσημο site είχε και τις χαμηλότερες τιμές σε σχέση με Ελλάδα και όλα τα αμαζον, και ένα κουπόνι 30%) ;)

Του συγκεκριμένου δεν είναι swappable (με πρόλαβες όσο έγραφα την απάντηση) αλλά του apex 9 που επίσης κοίταζα, είναι.

Η έλλειψη wrist rest είναι μείον πάντως για μένα, σε ένα κατά τ' άλλα αρκετά αξιόλογο πληκτρολόγιο.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,774
Στο θέμα των φθηνών ποντικιών, απλώς ρίχνω εδώ ένα shoutout να υπάρχει, πως αναζητώ οπουδήποτε στα ελληνικά ή αλλοδαπά ίντερνετς για να (ξανα)αγοράσω το Logitech MX518, είτε το ορίτζιναλ αν έχει ξεμείνει σε καμιά αποθήκη στα ορεινά της Λαμίας, είτε την επανέκδοση η οποία εμφανίζεται εξαντλημένη κι αυτή αλλά είναι πιο πρόσφατη όπως και να έχει.

Οπότε, αν τυχόν το πετύχετε πουθενά σε κανένα store σε λογική τιμή (όχι πχ τα 120 ευρώ που το δίνει ένας καραγκιόζης που πέτυχα), και υπάρχει σίγουρα in stock (εμφανίζεται σε πολλά μαγαζιά με πρώτη αναζήτηση, αλλά αν μπεις στο σαιτ το βγάζει εξαντλημένο) ρίχτε μου άμεσα μια ειδοποίηση για να τρέξω να το πάρω (ή πάρτε το εσείς και επιχειρήστε να μου το μεταπωλήσετε αισχροκερδώντας, αλλά αυτό θα ήταν πολύ κακή συμπεριφορά).

"Αν σου άρεσε το MX518, τότε γιατί δεν τσεκάρεις αντ'αυτού ένα παραπλήσιο, το..."

NOPE

"Το ΜΧ518 είναι ξεπερασμένο πλήρως εν έτει 2024, είναι πολύ καλύτερο το..."

IMMA STOP YOU RIGHT THERE NIBBA

Δεν ψάχνω για "παραπλήσια" ή για "αναβαθμίσεις" ή για "εκσυγχρονισμούς", ψάχνω το γλυκό MX518 της νιότης (ή την επανέκδοση) και μόνον αυτό.

15632_logitech_mx518_2019.jpg


Στυλ. Φινέτσα. Αρχοντιά. Κλάση. Αναμνήσεις από καλύτερες εποχές.

ΥΓ. Να σημειώσω πως το ορίτζιναλ MX518 που έχω από το 2007 και χρησιμοποιώ καθημερινά έκτοτε μέχρι σήμερα, λειτουργεί ακόμα ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Έχουν ξεφτίσει λίγο τα αυτοκόλλητα αλλά ως εκεί. Απλά κοιτάζω στο μέλλον και θέλω να κρατήσω από τώρα μια καβάτζα στην άκρη σε περίπτωση που (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ) συμβεί το μοιραίο μέσα στα επόμενα 5-10 χρόνια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,666
δεν σε παρεξηγώ, τα νεότερα logitec είναι γτπ καβάλα σε ποιότητα και ανθεκτικότητα.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Μιας και "αναδύθηκε" αυτό το θρεντ ξανά στην επιφάνεια, επανέρχομαι στο θέμα της δυνατότητας αντικατάστασης των διακοπτών στα πληκτρολόγια.
Ακόμα δεν έχω βρει κάποιο gaming πληκτρολόγιο (full και όχι TKL ή 75%) με hot-swappable μηχανικούς διακόπτες. Τόσο δύσκολο τους είναι πια να έχουν αυτή τη δυνατότητα σε full πληκτρολόγια ή απλώς ποντάρουν στο ότι όταν κάποιοι διακόπτες αστοχήσουν, ο χρήστης θα πετάξει το πληκτρολόγιό του για να αγοράσει το επόμενο μοντέλο (από τους ίδιους);...
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Εξαρτάται τι εννοείς με το "gaming" Τα keychron που προτείνω πιο πάνω μια χαρά κάνουν για gaming με τους ανάλογους διακόπτες.

Τώρα αν εννοείς RGB και shine-through διακόπτες και αυτό κανονίζεται επιλέγοντας τα ανάλογα Keycaps.

Πάντως skroutz που κοίταξα, οι επιλογές είναι όντως περιορισμένες οπότε αναγκαστικά κοιτάς σε amazon πλευρά (έβαλα το DE για ευνόητους λόγους):

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Εξαρτάται τι εννοείς με το "gaming" Τα keychron που προτείνω πιο πάνω μια χαρά κάνουν για gaming με τους ανάλογους διακόπτες.

Τώρα αν εννοείς RGB και shine-through διακόπτες και αυτό κανονίζεται επιλέγοντας τα ανάλογα Keycaps.

Πάντως όντως skroutz που κοίταξα οι επιλογές είναι όντως περιορισμένες οπότε αναγκαστικά κοιτάς σε amazon πλευρά (έβαλα το DE για ευνόητους λόγους):


Καλά, όχι, δεν καίγομαι να είναι οπωσδήποτε "gaming". Άλλωστε, το τελευταίο διάστημα, το πληκτρολόγιο χρησιμοποιείται κατά 99% για πληκτρολόγηση κειμένων. Αυτό που με ενδιαφέρει σίγουρα είναι να μπορώ να αντικαθιστώ τους διακόπτες των πλήκτρων που spammάρουν...

Επειδή δεν γνωρίζω άλλες μάρκες εκτός από τις πολύ γνωστές (Razer, Logitech, SteelSeries κ.λπ.), πού αλλού θα μπορούσα να κοιτάξω; Μιλάμε πάντα για FULL πληκτρολόγιο και όχι πετσοκομμένο TKL, 75%.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Στο θέμα των φθηνών ποντικιών, απλώς ρίχνω εδώ ένα shoutout να υπάρχει, πως αναζητώ οπουδήποτε στα ελληνικά ή αλλοδαπά ίντερνετς για να (ξανα)αγοράσω το Logitech MX518, είτε το ορίτζιναλ αν έχει ξεμείνει σε καμιά αποθήκη στα ορεινά της Λαμίας, είτε την επανέκδοση η οποία εμφανίζεται εξαντλημένη κι αυτή αλλά είναι πιο πρόσφατη όπως και να έχει.

Οπότε, αν τυχόν το πετύχετε πουθενά σε κανένα store σε λογική τιμή (όχι πχ τα 120 ευρώ που το δίνει ένας καραγκιόζης που πέτυχα), και υπάρχει σίγουρα in stock (εμφανίζεται σε πολλά μαγαζιά με πρώτη αναζήτηση, αλλά αν μπεις στο σαιτ το βγάζει εξαντλημένο) ρίχτε μου άμεσα μια ειδοποίηση για να τρέξω να το πάρω (ή πάρτε το εσείς και επιχειρήστε να μου το μεταπωλήσετε αισχροκερδώντας, αλλά αυτό θα ήταν πολύ κακή συμπεριφορά).

"Αν σου άρεσε το MX518, τότε γιατί δεν τσεκάρεις αντ'αυτού ένα παραπλήσιο, το..."

NOPE

"Το ΜΧ518 είναι ξεπερασμένο πλήρως εν έτει 2024, είναι πολύ καλύτερο το..."

IMMA STOP YOU RIGHT THERE NIBBA

Δεν ψάχνω για "παραπλήσια" ή για "αναβαθμίσεις" ή για "εκσυγχρονισμούς", ψάχνω το γλυκό MX518 της νιότης (ή την επανέκδοση) και μόνον αυτό.

15632_logitech_mx518_2019.jpg


Στυλ. Φινέτσα. Αρχοντιά. Κλάση. Αναμνήσεις από καλύτερες εποχές.

ΥΓ. Να σημειώσω πως το ορίτζιναλ MX518 που έχω από το 2007 και χρησιμοποιώ καθημερινά έκτοτε μέχρι σήμερα, λειτουργεί ακόμα ΜΙΑ ΧΑΡΑ. Έχουν ξεφτίσει λίγο τα αυτοκόλλητα αλλά ως εκεί. Απλά κοιτάζω στο μέλλον και θέλω να κρατήσω από τώρα μια καβάτζα στην άκρη σε περίπτωση που (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ ΧΤΥΠΑ ΞΥΛΟ) συμβεί το μοιραίο μέσα στα επόμενα 5-10 χρόνια.
Δυστυχώς, δεν είσαι ο μόνος που έχει αυτό το φανατισμό με το συγκεκριμένο ποντίκι. Οπότε με αυτό το σκεφτικό είναι σαν να λες παρακαλώ ξεπουπουλιάστε με, ευχαριστώ.

Με πρόχειρο search πάντως στο ebay βρήκα από διάφορα ανταλλακτικά (πχ το σκάφος/κέλυφος) μέχρι μετέχειρα στα 45€:


Mx518 for sale | eBay

Θεωρώ ότι καλύτερα να περιμένεις/ελπίζεις ότι θα βγει legendary 2 ή κάποιου είδους rerun από τη Logitech με τη ζήτηση που έχει.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,774
Μα είναι και χαζοί ρε γαμώτο. Το κοινό ζητάει κυριολεκτικά να βγάλουν το ίδιο ποντίκι του 2005 και να το υποστηρίξουν σε βάθος χρόνου, κι αυτοί πετάνε αετό και ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο. Λες και αρνούνται να βγάλουν λεφτά. Αν έβγαινε re-release του MX518 αύριο, ίσα που θα αγόραζα 3-4 να έχω για πάντα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,697
Μα είναι και χαζοί ρε γαμώτο. Το κοινό ζητάει κυριολεκτικά να βγάλουν το ίδιο ποντίκι του 2005 και να το υποστηρίξουν σε βάθος χρόνου, κι αυτοί πετάνε αετό και ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο. Λες και αρνούνται να βγάλουν λεφτά. Αν έβγαινε re-release του MX518 αύριο, ίσα που θα αγόραζα 3-4 να έχω για πάντα.
Θυμόμουν όταν έβγαλαν το επετειακό, αλλά δεν το τσίμπησα. Μπήκα από περιέργεια να δω πόσο στοιχίζει τώρα, και όντως μερικά πάνε 180 λιρόνια, στις εξωπραγματικές κλίμακες που ανέφερες νωρίτερα.

Είναι πραγματικά χαζή marketing/commercial απόφαση να μην τα βγάζουν συνεχώς ως αειθαλή σειρά. Κανένα ποντίκι δεν ήταν τόσο εύρωστο και λιτά χρηστικό όπως το MX518._
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Επειδή δεν γνωρίζω άλλες μάρκες εκτός από τις πολύ γνωστές (Razer, Logitech, SteelSeries κ.λπ.), πού αλλού θα μπορούσα να κοιτάξω; Μιλάμε πάντα για FULL πληκτρολόγιο και όχι πετσοκομμένο TKL, 75%.
Τα keychron Κ10 που έχει στο skroutz είναι καλή επιλογή. Απλώς εν έχει πλήρες RGB τα keycaps δεν ειναι shine-through και δε θα φωτίζονται το βράδυ. Το κύριο πρόβλημα είναι πως τα βαράνε στα 169€ ενώ από τη σελίδα τους τα πήρα στα 100€ (110€ με μεταφορικά). Θα πρέπει να κοιτάξεις για αγορά από εξωτερικό imo.

Μα είναι και χαζοί ρε γαμώτο. Το κοινό ζητάει κυριολεκτικά να βγάλουν το ίδιο ποντίκι του 2005 και να το υποστηρίξουν σε βάθος χρόνου, κι αυτοί πετάνε αετό και ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο. Λες και αρνούνται να βγάλουν λεφτά. Αν έβγαινε re-release του MX518 αύριο, ίσα που θα αγόραζα 3-4 να έχω για πάντα.

Βέβαια, διαβάζω ότι το legendary δεν είχε καμία σχέση στο μέσα του με το original. Ομολογώ δε το έχω ψάξει αρκετά τι άρεσε ακριβώς γι' αυτό το mouse: (σχήμα/sensorάς/και τα δύο).
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,697
Βέβαια, διαβάζω ότι το legendary δεν είχε καμία σχέση στο μέσα του με το original. Ομολογώ δε το έχω ψάξει αρκετά τι άρεσε ακριβώς γι' αυτό το mouse: (σχήμα/sensorάς/και τα δύο).
Δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά. Κλισέ αλλά ισχύει όλο και περισσότερο πλέον... :(
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586
Μιας και "αναδύθηκε" αυτό το θρεντ ξανά στην επιφάνεια, επανέρχομαι στο θέμα της δυνατότητας αντικατάστασης των διακοπτών στα πληκτρολόγια.
Ακόμα δεν έχω βρει κάποιο gaming πληκτρολόγιο (full και όχι TKL ή 75%) με hot-swappable μηχανικούς διακόπτες. Τόσο δύσκολο τους είναι πια να έχουν αυτή τη δυνατότητα σε full πληκτρολόγια ή απλώς ποντάρουν στο ότι όταν κάποιοι διακόπτες αστοχήσουν, ο χρήστης θα πετάξει το πληκτρολόγιό του για να αγοράσει το επόμενο μοντέλο (από τους ίδιους);...
Ερωτηση, δεν βρισκεις μηχανικο πληρες μεγεθους με αποσπωμενους διακοπτες ή δεν βρισκεις αποσπωμενους διακοπτες σκετους;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Ερωτηση, δεν βρισκεις μηχανικο πληρες μεγεθους με αποσπωμενους διακοπτες ή δεν βρισκεις αποσπωμενους διακοπτες σκετους;

Το πρώτο, δηλαδή δεν βρίσκω πληκτρολόγιο πλήρους μεγέθους με αποσπώμενους διακόπτες. Οι 3-4 τυπικές μάρκες που ξέρουν όλοι, διαθέτουν πληκτρολόγια με αποσπώμενους διακόπτες, αλλά είναι TKL.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586
Οκ.Τωρα ερχεται η αναμενομενη ερωτηση. Στα ποσα λεφτα κοιτας;

Η Ducky εχει σιγουρα αυτο που ψαχνεις αλλα θα πρεπει να δεις απο εξωτερικο και τιμη 100-200Ε
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,874
Ρε συ μποτ τι να το κάνεις το full;

Ψηλή γυναίκα για παρέλαση, κοντή γυναίκα για κρεβάτι Φουλ κμπ για δουλειά, τκλ για γκεημάρισμα.

Από τότε που το γύρισα σε τκλ (razor huntsman v2 analog, απόλυτα ευχαριστημένος), δύσκολα θα ξαναγύριζα σε φουλ. Απελευθερώθηκε χώρος για τον πόντικα από το ναμ που ούτως η άλλως δεν χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ, τα χέρια έχουν καλή οριζόντια κλίση σε σχέση με τον κορμό μου κλπκλπ.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
749
Από τότε που το γύρισα σε τκλ (razor huntsman v2 analog, απόλυτα ευχαριστημένος), δύσκολα θα ξαναγύριζα σε φουλ. Απελευθερώθηκε χώρος για τον πόντικα από το ναμ που ούτως η άλλως δεν χρησιμοποιούσα σχεδόν ποτέ, τα χέρια έχουν καλή οριζόντια κλίση σε σχέση με τον κορμό μου κλπκλπ.

Και τώρα έχεις άπλετο χώρο για low sense mouse setting και MGL 360 no scope headshots?
 
Top Bottom