What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Η Microsoft (πιθανώς) ρίχνει λευκή πετσέτα στο console gaming

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
Τα καμπανάκια συνεχίζουν να χτυπάνε δυνατά:



Ποιος ξέρει, ίσως στο τέλος η Microsoft αποδειχθεί η έξυπνη της όλης ιστορίας. Πολλοί αναφέρουν την Nintendo ως παράδειγμα προς μίμηση και σίγουρα έχει κάνει έξυπνες κινήσεις, αλλά το γεγονός ότι είναι 1-2 γενιές πίσω στο hardware είναι προσωρινή μόνο λύση. Τώρα με το Switch 2 θα μπει και αυτή στην γενιά του "4Κ" και κόστη ανάπτυξης θα αρχίσουν να φουσκώνουν. Το επόμενο Zelda και το επόμενο Mario αμφιβάλλω πολύ αν θα έχουν μικρότερο κόστος ανάπτυξης από το μέσο ΑΑΑ game.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,681
Πιστεύω ότι ένας παράγοντας είναι και η υποκειμενική καταναλωτική συνείδηση. Η σταδιακή προσαρμογή του οικοσυστήματος των ίδιων των κονσολών ως μία (φαινομενικά) φτηνή απομίμηση browsing όπως σε ένα PC έδειξε στο ίδιο το καταναλωτικό κοινό ότι οι διαφορές είναι ελάχιστες για τους ίδιους. Το τι τρέχει "κάτω από το καπώ" ελάχιστα ενδιαφέρει το 95% του κοινού (random statistics generator).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
Ο Πισκατέλα (θυμίζω, ο εκπρόσωπος της Circana που ανακοινώνει κάθε μήνα στοιχεία πωλήσεων για την αμερικανική αγορά του gaming) συνεχίζει να τα λέει πολύ ωμά στο Twitter:





Είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι αλήθεια. Μεγαλώσαμε και το gaming δεν περιστρέφεται πια γύρω από τις δικές μας προτιμήσεις. Και άντε εμείς έχουμε και τα indie games που θα υπάρχουν πάντα για να εξυπηρετούν τις niche προτιμήσεις μας. Αυτοί που παίζουν μόνο singleplayer blockbusters θα περάσουν δύσκολα χρόνια οσονούπω.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
υπάρχουν singleplayer blockbusters? :p

Θα έλεγα πως μεγάλο μέρος των παιχνιδιών της Sony, της Microsoft αλλά και άλλων εταιριών μπορούν να υποστηρίξουν αυτό τον χαρακτηρισμό. Spider-Man 2, Starfield, Jedi Survivor, Avatar κλπ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
δηλαδή blockbuster = AAA(A)?

Εγώ στο μυαλό μου έχω blockbusters κάτι φίφες και κόλ οφ ντιούτι που έχουν ξέρω εγώ πρεζάκια αντί για παίχτες και κάθε χρόνο ξαναπληρώνουν για το ίδιο παιχνίδι :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
δηλαδή blockbuster = AAA(A)?

Εγώ στο μυαλό μου έχω blockbusters κάτι φίφες και κόλ οφ ντιούτι που έχουν ξέρω εγώ πρεζάκια αντί για παίχτες και κάθε χρόνο ξαναπληρώνουν για το ίδιο παιχνίδι :p

Αυτά δεν τα λες singleplayer αν και μπορούν να παιχτούν έτσι. Το χρήμα το βγάζουν από τα GaaS multiplayer modes.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
ακριβώς αυτό λέω, ότι στο μυαλό μου έχω αυτά και για αυτό αναρωτιέμαι αν λέγοντας blockbuster μπορεί κάποιος να συμπεριλάβει και single player games.

Τεσπά το βρήκαμε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,407
ακριβώς αυτό λέω, ότι στο μυαλό μου έχω αυτά και για αυτό αναρωτιέμαι αν λέγοντας blockbuster μπορεί κάποιος να συμπεριλάβει και single player games.

Τεσπά το βρήκαμε :p

Θα έλεγα σαφώς ναι γιατί ο όρος blockbuster αναφέρεται κυρίως στο κόστος παραγωγής και το (ευρύ) κοινό που στοχεύεις.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,844
υπάρχουν singleplayer blockbusters? :p
1709102892685.png
Φοβάμαι όμως ότι παιχνίδια σαν το BG3 θα γίνονται όλο κι πιο σπάνια και από ανεξάρτητα "ρομαντικά" στούντιο σαν την Larian. Όλο και περισσότερο θα πηγαίνουμε προς GaaS(hit) :(

Τουλάχιστον τα PC έχουν αιώνιο backward compatibility και δεν βασιζόμαστε στις ορέξεις της κάθε κονσολομανας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Όλο GaaS ακούμε και όλο πούλο παίρνουν. Εγώ πιστεύω ότι η αγορά θα μείνει ως έχει, για όλους θα έχει ο μπαχτσές.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,844
Όλο GaaS ακούμε και όλο πούλο παίρνουν. Εγώ πιστεύω ότι η αγορά θα μείνει ως έχει, για όλους θα έχει ο μπαχτσές.
Δεν έχει σημασία ότι τα περισσότερα παίρνουν πούλο, σημασία έχει ότι αυτά που "πιάνουν" χεζονται στα λεφτά. Στην τελική λεφτά προσωπικό για απόλυση υπάρχει
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Δεν έχει σημασία ότι τα περισσότερα παίρνουν πούλο, σημασία έχει ότι αυτά που "πιάνουν" χεζονται στα λεφτά. Στην τελική λεφτά προσωπικό για απόλυση υπάρχει
η φούσκα σκάει όμως, κάτσε και θα δεις. Κοίτα το ΑΑΑΑ της ubisoft που μέχρι και οι χαρτογιακάδες ρώταγαν αν πιάνει 70€ αυτό το πράμα που βγάζουν πχ.

Τα λεφτά τελείωσαν, τα κεφάλια πέφτουν οι απολύσεις πάνε βροχή, οι περικοπές εξόδων φέρνουν περικοπές και στα κέρδη, με λίγη τύχη οι "επενδυτές" μέτοχοι θα στραφούν σε άλλα λιβάδια (πχ ΑΙ) και θα αφήσουν το gaming να βρει το δρόμο του χωρίς πίεση για κέρδη μέχρι να σβήσει ο ήλιος, που εκ των πραγμάτων είναι αδύνατο αφού κάποια στιγμή θα κορεστεί η αγορά (μάλλον δηλαδή στιγμή είναι τώρα).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,532
Νομιζεις πως οι καρτες δεν φευγουν προς την ΑΙ; Η Nvidia γιατι εφτασε στο τρις;
όχι αυτές που μας νοιάζουν εμάς, τα λεφτά είναι στα ολοκληρωμένα SoCs με ΑΙ όχι στην καρτούλα του φτωχομπινέ gamer, ακόμα και τις 4090 που έχουν κάποιες δυνατότητες κανένα σοβαρό institution δεν θα τις εντάξει για ΑΙ training τώρα που υπάρχουν ολοκληρωμένες λύσεις με πολύ πολύ καλύτερο performance/power ratio.

Στις αρχές ναι οκ υπήρχε ένα ενδιαφέρον μέχρι να βγουν τα "επαγγελματικά"
 
Top Bottom