What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Κινεζιές και μπιχλιμπίδια (ψωνια ονλαιν)

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,596
εψαξα ψιλομανιωδώς και δεν ηβρα αναλογο θρεντ. αμα υπαρχει, μεταφερτε τα εκει ελεύτερα.

λεω να ποσταρωμε εδω οτι ενδιαφερον ψωνισαμε στις βολτες μας στο νετ (καλα, η σκεψη μου ξεκινησε για πραματα με κέιμινγκ ενδιαφερον, αλλά αμα θετε να ποσταρετε που ψωνισατε πχιοτικες πλαστικες κουκλες, νουντσακο ή anal beads ξερωγω, φηλ φρή, δεν λογοκρινω).

επισης να βρειτε καποιαν/ον (δεν κρινω) να σας αγαπα οσο ο ΠΕ τον μαλαχτη. μεγαλη υποθεσις να ξερει ο αλλος τι σε κανει Ευτυχή κι ας μην πολυκαταλαβαινει/δεχεται το γιατί. μου ψωνισε τα εξης, λοιπον, η καλή μου:

Screenshot_10.jpg Screenshot_1.jpg Screenshot_2.jpg

και λιγη κουβεντα οντοπικ. ω ναι, ψωνισε απο temu. κοιταχτε τι γινεται. ξερω, εχω δει στο γιουτιου, που το τεμου εχει φαει τρελλο ξυλο... απατη, κοροιδία, τα λεφτα μας πισω κλπ.
οκ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ οταν βλεπεις τετοιες τιμες λες δεν μπορει, με δουλευουν. εγω ξερω οτι τα 2 δαχτυλιδια και πιο πολυ ο γουίτσε ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ. δεν ξερω αν και πότε θα ξεφτισει το σχεδιο, θα δειξει. αλλά εμεινα λιγο μαλακας μολις το επιασα στα γαμψα μου νυχια. οκ, το ringwraith φαινεται λιγο ψευτικο, δεν ειναι το αυθεντικο της Weta, αλλά μια χαρα φαινεται στολιζμενο στο συνθετο. επισης, τα ιδια πραματα τα παιρνεις συνολο κανενα πενηνταρικο στα αμαζον. στον κινεζο εκαναν λιγοτερο απο 15. ιδου τα λινκς:




α, επισης πιστευα οτι θα ρθουν καποια στιγμη μετα των φωτων. η παραγγελία εγινε 3/12 και χτες φτάκανε σπιτι μου. γουαου. μαλλον εχει δικιο ενας τυπος στο γιουτιου, που ελεγε σ ενα βιντεο οτι το μεγαλο πλεονεκτημα του τεμου σε σχεση με αλί και shein κλπ ειναι οτι οι κυριες αποθηκες του ειναι σε ευρωπαικο εδαφος, με αποτελεσμα να ερχονται γρηγορα τα πραματα.
ενταξει, εννοειται οτι θα παιζει μεσα και τρελλη μαιμου και σκαρτο πραγμα και κοροιδια. θελει πολυ ψαξιμο και να παρεις και ενα δεδομενο ρισκο. οκ, για τα μπατιρακια σαν εμενα και τον νιτρο μιλαω. αμα ειστε τιποτα σέρκαφοι, να πατε στα χάροντς να ψωνιζετε.
εγω παντως ξερω οτι συντομα θα τσιμπησω το one ring σε ενα υπεροχο μπλεδάκι που βρηκα στο τεμου.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,601
Ωραίος! Πήρα και εγώ πολλά μικροπράγματα για τα ανήψια. Ελπίζω να βγουν εντάξει. Στην επόμενη αγορά θα χτυπήσω αυτο

Game Series Mini Long-necked Beast Building Blocks, Action Figure Mechanical Monster Mech Bricks Toys - Temu Greece

Είναι ένα tall-neck από Horizon Zero Dawn ή όπως είναι γνωστό στα κινέζικα long neck beast. Διάβασα παντως οτι οι πολύ καλές τιμές είναι μόνο για την πρώτη παραγγελία.
 

sandwraith_

Half-Ogre
Joined
Nov 30, 2012
Messages
574
εγω παντως ξερω οτι συντομα θα τσιμπησω το one ring σε ενα υπεροχο μπλεδάκι που βρηκα στο τεμου.
Να μας το δείξεις όταν έρθει με το καλό, να πάρουμε και εμείς! :solaire: :gap:
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,728
Γενικά να ρίξετε έξτρα feedback όσοι παραγγείλετε από το Temu γιατί είναι πράγματι πολύ μυστήρια η φάση του. Χρειαζόμαστε μεγαλύτερο δείγμα για να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα, σε άλλους έρχονται τα πράγματα απρόσκοπτα και σε άλλους χάνονται κάπου στην έρημο Τακλαμακάν.

Νταξ από την άλλη βέβαια, με τέτοια κόστη από μηδέν έως 5 ευρώ που έχει στα πάντα, στη χειρότερη περίπτωση αγοράζεις το One Ring και σου έρχεται μια κονσέρβα λακέρδα. Τι είχαμε τι χάσαμε.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,596
σαντρέιθ, δεν ξερω αν τρολαρεις, αλλά θα το ποσταρω γιατι μ αρεζει. το λινκ ειναι το δευτερο λινκ που εβαλα.

1670898265031-e5b9bd5f6b3a44978096c0bf6a469b81-goods.jpeg
1670898265602-ef918d4fe3074ee09069df080882d0bf-goods.jpeg


καλα, το χρυσο δεν λεει, γνωμουλα μου. ισως αν ειχε εντονο μαυρο χρωμα η επιγραφή κατι να γινοταν... και το εμπριμέ ασχολίαστο. αλλά τ αλλα δυό απαραιτητα για τον τολκενιασμένο φαν. εχω κι ενα ασημί απο παλιοτερη αγορά, ολοκληρο σετακι θα φτιασω ο τσομπάνης.
εσεις οι αθηνεζοι, αμα δειτε κανεναν με το ουαν ρινγκ στο χερι, εγω θα ειμαι, μην μου μιλησετε. :p
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Προτεινω μετονομασια του θρεντ σε "Ψωνισε και συ απο τεμου™, μπορεις!"

Εχει πεσει πολυ φραγκο για διαφημιση. Ονλαιν, τελεοραση, τοπικες (!) εφημεριδες των χανιων κλπ ωστε να δημιουργηθει το επιθυμητο αποτελεσμα, εχει δημιουργηθει μια βαιραλ μαουθ του μαουθ προωθηση χωρις να υπαρχει καποια ευδιακριτη καταληξη στο τι ειναι καλο και τι αποφευγεις απο κει, οπως εχει γινει με τα aliexpress/taobao/joybuy/banggood που ακολουθησαν πιο μοντερνες τεχνικες προωθησης.

Η ολη φαση μου θυμιζει ταπεργουερ μαρκετινγκ των ερλη 90s, εχει πολυ ενδιαφερον οτι αυτη η στρατηγικη επανερχεται δυναμικα!

Στα των αγορων τωρα, οπως εγραψα παραπανω επειδη δεν υπαρχει η παραδοσιακη τεχνικη προωθησης, δεν εχω ιδεα απο αυτα που πουλαει και αξιζει και τι απο αυτα ειναι φολα, ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικος ομως σε προιοντα τα οποια ερχονται απο κει και θα εχουν αμεση/εμμεση αλληλεπιδραση και θα μπορουν να επιρρεασουν την υγεια μου (οποτε καλυτερα να μενουμε μακρια απο ακουστικα in-ear, κινητα νεων κινεζικων εταιρειων, σακουλες φαγητου, anal beads και πλαστικες κουκλες)

Κατα τα αλλα θα παρακολουθησω με ενδιαφερον το παρον θρεντ και το φιντμπακ που θα ριξετε οι υπολοιποι τολμηροι
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Έχω πάρει 3-4 φορές από Temu ό,τι μαλακία έχει γύρω στο ευρώ (βάση κινητού, βουρτσάκι πληκτρολογίου, αυτοκόλλητα, παζλ γήπεδο της Juve, κάτι καλαθάκια για το κρεβάτι κλπ κλπ κλπ). Κάθε φορά ήρθανε πολύ γρήγορα, όπως του Μαλάχτη και ήρθαν ακριβώς οι μαλακίες που παρήγγειλα σε ποιότητα καλύτερη από ότι περίμενα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,596
ειναι προφανως καθαρα χιτ εντ μις η φαση.
να, π.χ. αυτο εδω ειναι το βιντεο που ειδα περι τεμου. μου τοβγαλε ο αλγό, μου φανηκε νορμαλ και συμπαθης η φατσα του τυπου (ναι, αυτα ειναι τα κριτηρια μου για τα κλικς που δωνω... :LOL: ) και πατησα πλέι.



κοιτα ας πουμε τι παιζεται στο 8'15'' τωρα. αυτο το θεμα το εψαξα λιγο παραπανω και βλεποντας ολουθε στο νετ ρηβιους και αποψεις, φαινεται οτι οι καμβάδες του τεμού εχουν γενικα απροσδόκητα καλη ποιοτητα.

οπότε γιατι να μην παρω εναν βαν γκογκ στα 3,5 ευρω για τον διαδρομο και να δωκω σε ελληνικο "αρτ" σαιτ 27,5 € (απο 34,5 λεει κιολας, μας κανει και γενναια εκπτωση... 🙄 ) για τον ιδιο πινακα? γουιν γουιν.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
ήρθαν ακριβώς οι μαλακίες που παρήγγειλα...

Δηλαδή το TEMU το χρησιμοποιούμε μόνο για να αγοράζουμε λαλακίες; Δεν έχει κάτι πιο "σοβαρό"; Ή έχει αλλά φοβούμεθα μη δεν το πάρουμε ποτέ το πακέτο;

Ρωτώ γιατί γενικώς αγνοώ την ύπαρξη της εν λόγω Κινεζιάς.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,893
Δηλαδή το TEMU το χρησιμοποιούμε μόνο για να αγοράζουμε λαλακίες; Δεν έχει κάτι πιο "σοβαρό"; Ή έχει αλλά φοβούμεθα μη δεν το πάρουμε ποτέ το πακέτο;

Ρωτώ γιατί γενικώς αγνοώ την ύπαρξη της εν λόγω Κινεζιάς.
Στην ουσία ναι. Να πω λοιπόν και εγώ την εμπειρία μου: Στην ουσία και με εξαίρεση την πιθανότητα να μη σου έρθει ποτέ ένα κομμάτι, η λογική αγορών, αλλά και η γενική ποιότητα που παίρνεις, δε διαφέρουν πολύ από τις αγορές που θα έκανες από τα Jumbo πχ. Τα προϊόντα που σου έρχονται σε κάνουν να σκέφτεσαι είτε " Τι λαλακία είναι αυτή" --->πέταμα είτε " Not bad at all ."
Αγόρασα πρόσφατα πράγματα συνολικής αξίας 35 € και μου συνέβησαν και τα δύο. Πέταξα ένα μπρελόκ που ήρθε, μύριζε και γενικά ήταν χάλια, αλλά τα περισσότερα τα κράτησα. Κάτι μικροεργαλεία για να ανοίγεις και να καθαρίζεις ηλεκτρονικά, stand για κινητό, βούρτσα για πληκτρολόγιο και ακουστικά, μικρές ταινίες διπλής όψης κτλ ήταν αξιοπρεπέστατα για την τιμή τους και σίγουρα χρήσιμα. Όσο κρατήσουν. Βέβαια δε θα αγόραζα πράγματα αξίας ή ηλεκτρονικά κτλ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
Τέτοια κινεζομάγαζα καμιά φορά έχουν ευκαιρίες, είχα πάρει laser cutter/engraver με κανά 2 κατοστάρικα όταν τσι μοδός ήταν το bangood.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
Τι μέγεθος είχε; πόσο σου πήραν τα μεταφορικά; δεν κόλλησε τελωνείο;
ένα atomstack A5 μεταφορικά δεν θυμάμαι, ελάχιστα, είχα βάλει το αργό πέρασαν κανά 2 μήνες ξέρω εγώ.


Δεν έχει τελωνείο τα φέρνουν στις ευρωπαϊκές αποθήκες (ή έχουν στοκ εδώ) και τα στέλνουν μέσα στην Σένγκεν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
Ενδιαφέρομαι για ένα τέτοιο για ξυλεία. Εχετε κάτι να προτείνετε (pm plz)?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
Ενδιαφέρομαι για ένα τέτοιο για ξυλεία. Εχετε κάτι να προτείνετε (pm plz)?
να κόβεις ή να χαράζεις;
όχι και pm να χάσουμε από το counter και την ευκαιρία να βγούμε Offtopic?
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,688
να κόβεις ή να χαράζεις;
Χαρακτική πάνω στο ξύλο. Φόρτωση σχεδίου από κινητό/laptop και να κάνει σωστή ομοιόμορφη χάραξη ιδανικά με αυξομείωση βάθους μεταξύ διαφορετικών χαραξεων
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
Χαρακτική πάνω στο ξύλο. Φόρτωση σχεδίου από κινητό/laptop και να κάνει σωστή ομοιόμορφη χάραξη ιδανικά με αυξομείωση βάθους μεταξύ διαφορετικών χαραξεων
το ματζαφλάρι που έχω πάρει εγώ το κάνει αυτό, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να τα σκάσεις σε πιο advanced software από το open source που τρέχω εγώ.
Εκτός αν δεν σε πειράζει να κάνεις 2ο πέρασμα για να αλλάξει την αυξομείωση του βάθους (πρακτικά απλά το βάζεις να κάψει περισσότερο για πιο βαθύ κάψιμο ή το βάζεις να πάει γρηγορότερα).

Γενικά το μόνο αρνητικό που έχουν αυτά τα φτηνιάρικα για χάραξη σε ξύλο (atomstack, ortur κτλ) είναι ότι πάνε μέχρι μια ταχύτητα με ακρίβεια, μετά το χάνουν.

Βέβαια και εγώ δεν το πήρα για παραγωγή, για Prototyping και τίποτα ψιλολόγια το πήρα και να κόβει πολύ λεπτά (2-3mm) και πολύ ειδικά κοντραπλακιέ (με ειδική κόλλα που κόβεται πιο εύκολα).
 
Top Bottom