What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

NFL American Football - Συζήτηση για το πρωτάθλημα

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
Νομίζω στο ragequit λείπει ένα νήμα για να συζητάμε για το αμερικανικό football η αλλιώς ραγκμπί που το λέμε εδώ αλλα που στην ουσία είναι ένα υβρίδιο ποδοσφαίρου με ραγκμπί γιαυτό και το όνομα football.
Τώρα πρωτού αρχίσω να ποστάρω μονόλογο για τα τεκτενόμενα του πρωταθλήματος ας πούμε μερικά πράγματα για τους κανονισμούς του.
To γήπεδο έτσι όπως το βλέπουμε χωρίζεται με γραμμές που κάθε γραμμή είναι 5 γιάρδες.
Ο βασικός κανόνας είναι αυτός που έχει στην κατοχή του την μπάλα να περάσει σε 4 προσπάθειες τις 10 γιάρδες με φυσικά απώτερο στόχο να περάσει κάποιος την τελική γραμμή που βρίσκεται και αυτή η χαρακτηριστική διχάλα.

iu


Αν δεν τα καταφέρουν να περάσουν τις 10 γιάρδες επιστρέφουν την μπάλα πίσω στους αντιπάλους με σουτ.
Tώρα αν βρίσκονται κάτω από τις 50 γιάρδες μπορεί αντί να την επιστρέψουν να επιχειρήσουν σουτ ώστε να περάσουν την διχάλα και να πάρουν 3 βαθμούς.
Eίπαμε ότι βασικός κανόνας είναι να περάσει κάποιος με την μπάλα η να πάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή της τελικής γραμμής. Αυτό σου δίνει 6 πόντους.
Aν πάρεις τους 6 πόντους δλδ κάνεις touchdown τότε έχεις δικαίωμα να βαρέσεις και ένα σουτ από τις 25 γιάρδες και να πάρεις άλλον ένα πόντο. Mπορείς να επιχειρήσεις και άλλο ένα πέρασμα της γραμμής που θα σου δώσει 2 πόντους επιπλέον.
Aυτοί είναι οι βασικοί κανόνες.
Σε αντίθεση με το ραγκμπι η μπάλα στο american football μπορεί να πάει μπροστά και πίσω η να αλλάξει χέρια όσες φορές θέλεις όταν δεν έχεις περάσει την γραμμή εκκίνησης της επίθεσης.
Tην μεγαλύτερη δουλειά την κάνει ο quarterback, είναι ο πασαδόρος το αστέρι κάθε ομάδας που όλη η επίθεση δομείτε πάνω του. Η ομάδα πάντα προστατεύει αυτόν γιατί αυτό φτιάχνει το παιχνίδι.
Τώρα στην άμυνα θα δείτε και κάτι χοντρούς και είναι τόφαλοι ακριβώς γιαυτό το λόγο για να κρατάνε άμυνα :D
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
Μια και το πρωτάθλημα πλέον φτάνει προς τα play off του η κάτασταση έχει αρχίσει να ξεκαθαρίσει ποιές είναι οι αδύναμες ομάδες και ποιές οι δυνατές.
Εγώ υποστηρίζω τους Green Bay packers ομάδα λαικής βάσης, σε μια μικρή πόλη κοντά στου chigaco που τους έχουμε πελάτες κάθε φορά, 80 χιλιάδες κάτοικοι και το γήπεδο 80 χιλιάδες κόσμο και πάντα γεμάτο.
Eπειδή είναι και βοράς μιλάμε για αντίξοες συνθήκες για όποιον φιλοξενούμενο πάει να παίξει εκεί, Χιόνια κρύο πάντα κάτω από το μηδέν δύσκολα φεύγεις από αυτό το γήπεδο.

stadium_-_fly_over.jpg


κλασική αμερικάνικη movie η περιοχή αμερικάνικη επαρχία που όμως έχει μια από τις ιστορικότερες ομάδες του nfl και μια από τις καλύτερες της φετινής σεζόν καθως ήδη πήρε το πρωτάθλημα φέτος της North λιγκας και πάμε υποψήφιοι για τον τελικό στο superbowl.
Μερικές στιγμές

εδώ με τους ravens στο χθεσινό αγώνα στην Βαλτιμόρη που τους κόψαμε την επίθεση τους



και εδώ ένα touchdown από το χθεσινό αγώνα. Ο quarterback το Aaron Rodgers έιναι ένας από τους καλύτερους του πρωταθλήματος και μια ποιο χαρακτηριστικές φιγούρες του NFL

 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,882
Δεν φτιάχνεις ένα θέμα με το πώς παίζεται το baseball που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί την πετάνε δεξιά αριστερά και γιατί τρέχει ο ένας γύρω γύρω?!
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
το βασικό στο baseball είναι πρωτού επιστρέψουν την μπάλα οι αντίπαλοι να πιάσουν τις βάσεις αυτά τα άσπρα που έχουν γύρω γύρω. Oταν φορτώσουν όλες οι βάσεις δλδ πατήσει κάποιος παίχτης τότε παίρνεις πόντο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,482
Ενδιαφέρον! Πάντα είχα μια περιέργεια για το άθλημα (λόγω Al Bundy :D) αλλά δεν είχα κάτσει ποτέ να ψάξω τους κανόνες ή να δω ματς. Ποιες ομάδες είναι τα φαβορί για τον τίτλο φέτος; Το μόνο που (νομίζω πως) ξέρω είναι ότι ο Tom Brady είναι ο καλύτερος quarterback όλων των εποχών;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,666
λέω και εγώ και άλλο θέμα για NFT?
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
Ενδιαφέρον! Πάντα είχα μια περιέργεια για το άθλημα (λόγω Al Bundy :D) αλλά δεν είχα κάτσει ποτέ να ψάξω τους κανόνες ή να δω ματς. Ποιες ομάδες είναι τα φαβορί για τον τίτλο φέτος; Το μόνο που (νομίζω πως) ξέρω είναι ότι ο Tom Brady είναι ο καλύτερος quarterback όλων των εποχών;

Οι Green Bay packers με τον Aaron Rodgers, οι Κansas Chiefs που έχουν και εκεί άλλον έναν φοβερό qb που αν και ξεκίνησαν ασχημα τελικά ισορρόπησαν, oi Arizona Cardinals που και αυτοί ξεκίνησαν με σερί νίκες αν και στο τέλος τώρα έχουν κ;άνει κοιλιά.
Aυτές είναι οι ομάδες που θεωρητικά έχουν προβάδισμα αλλά τίποτα δεν μπορεί να αποκλειστεί για την έκπληξη. Είναι φοβερά απρόβλεπτο άθλημα και οι αγώνες στην κυριολεξία παίζονται στο τελευτάιο δευτερόλεπτο
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
ένα καλό match για όσους θέλουν να ξεκινήσουν να δούνε είναι το syperbowl πριν 2 χρόνια

superbowl

όπως και του 2019

 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,118
@chek2fire
Ωραίο θέμα. Οι δυο μας θα γράφουμε μόνο, αλλά δεν γαμιέται!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,118
Το μόνο που (νομίζω πως) ξέρω είναι ότι ο Tom Brady είναι ο καλύτερος quarterback όλων των εποχών;

Σίγουρα ο πιο πετυχημένος. Έχει 7 δαχτυλίδια, 6 με τους New England Patriots και 1 με τους Tamba Bay Buccaneers.
Χιλιόμετρα μακριά απ' τον δεύτερο (Joe Montana με 4)

Ο καλύτερος όλων των εποχών; Σίγουρα όχι, για μένα τουλάχιστον. Εκεί πάμε σε περισσότερη υποκειμενικότητα πάντως.
Απλά το American Football είναι ομαδικό άθλημα και δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος σε κάποια θέση, παίζει πάντα ρόλο η ομάδα που έχεις τριγύρω σου και οι συγκυρίες της εκάστοτε χρονιάς (τραυματισμοί, κατάσταση των αντιπάλων σου στην Division σου κλπ κλπ)

Ο Brady, στα 500 χρόνια που παίζει, έτυχε και σε καλές ομάδες τριγύρω του και ήταν παρέα πάντα με έναν εξαιρετικό προπονητή. Επίσης, οι αντίπαλες ομάδες του στο Division του ήταν 9/10 σε οικτρή κατάσταση, οπότε σχεδόν κάθε χρόνο έβγαινε PO πριν καν ακόμα ξεκινήσει το πρωτάθλημα ξέρω 'γω.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
την μέρα των χριστουγέννων έχει πάντως αγώνες.
Eβλεπα προχθές το Packers με τους Ravens απίστευτο game κριθηκε στο πόντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,482
την μέρα των χριστουγέννων έχει πάντως αγώνες.
Eβλεπα προχθές το Packers με τους Ravens απίστευτο game κριθηκε στο πόντο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Αυτά προβάλλονται πουθενά στην Ελλάδα;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,118
Αυτά προβάλλονται πουθενά στην Ελλάδα;
Όχι. Παλιότερα κάτι έδειχνε η Νόβα με τον Καρύδα, αλλά τα έκοψε.

Παίζουν streams, torrents.
Ή ο λετζίτ τρόπος του NFL gamepass, αν και για κάποιον που ξεκινάει τώρα/θέλει να δει τι είναι το American Football δεν ενδείκνυται λόγω τιμής.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,160
Αυτά προβάλλονται πουθενά στην Ελλάδα;
εμείς οι μερακλήδες έχουμε gamepass αλλά αν δεν ασχολήσε με το άθλημα είναι απαγορευτική η τιμή του
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,118
@chek2fire Έχεις το φουλ;

Εγώ πρώτη φορά έβαλα φέτος το essential και βρήκα την υγειά μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,482
Πώς ξεκινήσατε αλήθεια να ασχολείστε με το άθλημα;
 
Top Bottom