What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

"Πρέπει να θυμίσουμε στους εργαζόμενους ότι είναι τυχεροί που δουλεύουν"

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,847
Στα δικά μου μέρη πάντως (Ζακύνθο )δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει τόσο μεγάλη έλλειψη σε προσωπικό που σε παρακαλάνε να έρθεις. Σπίτι, φαγητό θεωρούνται στάνταρ μέσα στις παροχές πέρα από τον μισθό (που δεν είναι βέβαια αυτός που πέρναμε όταν δούλευα και εγώ τουριστικά). Οκ δεν είναι βίλλα, αλλά εάν του δώσεις κοτέτσι, θα φύγει επιτόπου και θα πάει στον δίπλα. Μέχρι και για συμβόλαια ότι εάν φύγεις χωρίς λόγο οφείλεις αποζημίωση ακούω ότι ζητάνε.
Ο κουμπάρος μου που έχει ξενοδοχείο με ρωτάει εάν ξέρω κανέναν να του στείλω για δουλειά από την Καβάλα! Και μιλάμε για πάνω από χιλιάρικο, φαγητό, δωμάτιο και 40ωρο
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,949
Στα δικά μου μέρη πάντως (Ζακύνθο )δεν ισχύει αυτό. Υπάρχει τόσο μεγάλη έλλειψη σε προσωπικό που σε παρακαλάνε να έρθεις. Σπίτι, φαγητό θεωρούνται στάνταρ μέσα στις παροχές πέρα από τον μισθό (που δεν είναι βέβαια αυτός που πέρναμε όταν δούλευα και εγώ τουριστικά). Οκ δεν είναι βίλλα, αλλά εάν του δώσεις κοτέτσι, θα φύγει επιτόπου και θα πάει στον δίπλα. Μέχρι και για συμβόλαια ότι εάν φύγεις χωρίς λόγο οφείλεις αποζημίωση διαβάζω ότι ζητάνε.

Ο κουμπάρος μου που έχει ξενοδοχείο με ρωτάει εάν ξέρω κανέναν να του στείλω για δουλειά από την Καβάλα! Και μιλάμε για πάνω από χιλιάρικο, φαγητό, δωμάτιο και 49ωρο
δηλαδη 10 ωρες δουλεια τη μερα στο πενθημερο, εκτος εδρας για σαιζον με 1000 ευρω; Ακομη και με φαι και δωματιο μεσα;!
Αυτο θεωρειται για τους εργοδοτες καλη δουλεια με το κοστος ζωης στην ελλαδα του 2024;!
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
δηλαδη 10 ωρες δουλεια τη μερα στο πενθημερο, εκτος εδρας για σαιζον με 1000 ευρω; Ακομη και με φαι και δωματιο μεσα;!
Αυτο θεωρειται για τους εργοδοτες καλη δουλεια με το κοστος ζωης στην ελλαδα του 2024;!

Αν τα συγκρίνεις με το τί μισθό έχουν, οι δάσκαλοι (πρωτοδιοριζόμενοι) σε μεταθέσεις, μια χαρά ακούγετε!! (Για να μην πιάσουμε άλλα επαγγέλματα με μεταθέσεις).

Όχι βέβαια, ότι συμφωνώ με αυτά που τους δίνουν!!! Αλλά ίσως για πιτσιρικάδες, χωρίς υποχρεώσεις (και με τήρηση ωραρίου, για να διασκεδάζουν κιόλας) να είναι καλή ευκαιρία!!!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,949
Η λογικη του μη χειρον βελτιστον δεν ισχυει στις εργατικες διεκδικησεις ρε!
Επισης τι σημαινει πιτσιρικαδες, χωρις υποχρεωσεις και διασκεδαση; Να βαλουμε και internships στη ταβερνα του μπαρμπαργυρη να πηγαινουνε και τζαμπα για να αποκτησουν εμπειριες o_O
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Η λογικη του μη χειρον βελτιστον δεν ισχυει στις εργατικες διεκδικησεις ρε!
Επισης τι σημαινει πιτσιρικαδες, χωρις υποχρεωσεις και διασκεδαση; Να βαλουμε και internships στη ταβερνα του μπαρμπαργυρη να πηγαινουνε και τζαμπα για να αποκτησουν εμπειριες o_O

Αφενός σου είπα ότι δεν συμφωνώ με αυτά που δίνουν!!

Αφετέρου, έβαλα συγκεκριμένες συνθήκες για να πάνε π.χ φοιτητές το καλοκαίρι που δεν έχουν μαθήματα, για να διασκέδάσουν και να βγάλουν χαρτζιλίκι!! Όπως έκανα και εγώ παλιά!!

Από περιέργεια, εσύ τι δίνεις για να προσλάβεις προσωπικό?

Το "Ρε" το αφήνω ασχολίαστο, για να μην φάμε τα μουστάκια μας!!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,949
Από περιέργεια, εσύ τι δίνεις για να προσλάβεις προσωπικό?
Εργάτης είμαι, οπότε θα σου πω το ποσό που θεωρείται βιώσιμο για ένα εργάτη είναι μισθός όπου του επιτρέπει
να εκπληρώνει τις βασικές του ανάγκες και τη συντήρηση του βιοτικού επιπέδου της κοινωνίας στην οποία ζει και συνάμα να μπορεί να έχει πλεόνασμα τέτοιο όπου να μπορεί να βελτιώνει το παραπάνω βιοτικό του επίπεδο στο κόστος ζωής της Ελλάδας σήμερα.

Έχοντας διευκρινίσει αυτό και μιλώντας για σαιζόν επτά μηνών, λαμβάνοντας υπόψη επίσης και το ότι ο συγκεκριμένος κλάδος δικαιούται χειμερινό επίδομα για τρεις μήνες κάπου στα 610/μήνα, τότε για να μπορεί ένας εργάτης να πληρεί τέτοιες προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω χρειάζεται καθαρά 1980/μήνα για επτά μήνες, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η υπερεργασία
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,560
Η λογικη του μη χειρον βελτιστον δεν ισχυει στις εργατικες διεκδικησεις ρε!
Επισης τι σημαινει πιτσιρικαδες, χωρις υποχρεωσεις και διασκεδαση;
Σε αυτο θα δωσω ενα δικαιο στον Norsh. Αυτα τα πραγματα δεν πρεπει να υπαρχουν, δημιουργουν καταστασεις, ασχημες.
Μπορει στην Ζακυνθο, αν και μαθαμε μια περιπτωση, μονο, τα πραγματα να ειναι καλυτερα αλλα η γενικη εικονα ειναι υπερβολικα ασχημη. Καθε χρονο εμφανιζονται ολο και περισσοτερες βρωμιες και οι καταγγελιες πεφτουν βροχη.

Ολες αυτες οι εξτρα ωρες που εμφανιζονται συνεχεια, ειναι προσωπικο που δεν προσελαβαν. Αν δεν θελει ο αλλος, ως επιχειρηση, να προσφερει το καλυτερο στον πελατη, που ο πελατης πληρωνει για αυτο, τι να περιμενει ο εργαζομενος;
Επειδη μιλαμε και για την Ελλαδα, νταξ, συμβαινει και εκτος συνορων. Οτι θα σου πιουν το αιμα ειναι γραμμενο στο συμβολαιο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Εργάτης είμαι, οπότε θα σου πω το ποσό που θεωρείται βιώσιμο για ένα εργάτη είναι μισθός όπου του επιτρέπει
να εκπληρώνει τις βασικές του ανάγκες και τη συντήρηση του βιοτικού επιπέδου της κοινωνίας στην οποία ζει και συνάμα να μπορεί να έχει πλεόνασμα τέτοιο όπου να μπορεί να βελτιώνει το παραπάνω βιοτικό του επίπεδο στο κόστος ζωής της Ελλάδας σήμερα.

Έχοντας διευκρινίσει αυτό και μιλώντας για σαιζόν επτά μηνών, λαμβάνοντας υπόψη επίσης και το ότι ο συγκεκριμένος κλάδος δικαιούται χειμερινό επίδομα για τρεις μήνες κάπου στα 610/μήνα, τότε για να μπορεί ένας εργάτης να πληρεί τέτοιες προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω χρειάζεται καθαρά 1980/μήνα για επτά μήνες, χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η υπερεργασία

Δεν είναι παράλογο το ποσό (ούτε απαγορευτικό). Αλλά δεδομένου ότι στην Ελλάδα, γίνεσαι αφεντικό, χωρίς απαραίτητα να κάνεις για αφεντικό, βλέπεις κάτι μισθούς σε επίπεδο χαρτζιλικιού!!! Από "άποψη" και όχι απαραίτητα επειδή δεν βγαίνουν.

Αλλά όταν λειτουργείς σε απαιτητικά περιβάλλοντα, το turn over rate είναι ο μεγαλύτερος εχθρός για μια επιχείρηση και όχι το μισθολογικό κόστος.

Πάντως λόγω του σεισμού του 99, έκανα καμιά τριανταριά μεροκάματα οικοδομή!! Σε μια εβδομάδα θα έβγαζα, όσο το μηνιάτικο της κανονικής δουλειάς, αλλα ο μπαμπάς δε με πλήρωνε!!!!!! :p:p:p:p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,345
Καθε χρονο εμφανιζονται ολο και περισσοτερες βρωμιες και οι καταγγελιες πεφτουν βροχη.

Και έτσι πρέπει να γίνεται, γιατί αλλιώς επιπλέουν οι φελοί. Αλλά όπως απάντησα στον Norsh: "γίνεσαι αφεντικό, χωρίς απαραίτητα να κάνεις για αφεντικό". Και στην Ελλάδα μπορείς να κουτσοβολευτείς έτσι, λόγω γενικότερου περιβάλλοντος!!
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,904
Αυτό που χρειαζόμαστε είναι
- τήρηση συμβολαίου εργασίας καί από τις 2 πλευρές
- σπάσιμο ολιγοπωλίων
- ακομμάτιστα συνδικάτα για κάθε εργασιακό κλάδο για στήριξη εργαζομένων οταν ο κυρ μπάμπης πάει να παίξει πουστιά
- ανεξάρτητη (πραγματικά όμως) αρχή ανταγωνισμού
- εντατικοποίηση ελέγχων
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,560
Το θέμα είναι ότι σε ένα ευνομούμενο κράτος, δεν θα πρέπει να χρειάζεται να κάνουν τον έλεγχο τα συνδικάτα!!
Ενταξει, τωρα το πας προς την ιδανικη πολιτεια ενω η πολιτεια ειναι βυθισμενη.
Απο την στιγμη που υπαρχει αμετρη απληστια που βρισκει πλατες. Εχουμε ανθρωπους που θεωρουν οτι αφεντικο ειναι αυτος που κανει οτι θελει, οπως τον βολευει, γιατι σε πληρωνει και γιατι ετσι εχει μεγαλυτερο κερδος. Η φαση θα ειναι μεσαιωνας με ρισκο να τα βαλουν ολα στον πατο τους. Δεν θελει πολυ.
Το τι χρειαζεται το ξερουμε, το θεμα ειναι πως θα γινουν.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,847
δηλαδη 10 ωρες δουλεια τη μερα στο πενθημερο, εκτος εδρας για σαιζον με 1000 ευρω; Ακομη και με φαι και δωματιο μεσα;!
Αυτο θεωρειται για τους εργοδοτες καλη δουλεια με το κοστος ζωης στην ελλαδα του 2024;!
Συμφωνώ ότι τα λεφτά είναι σκατά. Τουλάχιστον σε σχέση με την τελευταία φορά που δούλευα σεζον που ήταν πριν 20 χρόνια. Ξεκινούσα βέβαια την 1η μέρα που κατέβαινα από εξεταστική και σταμάταγα μια μέρα πριν γυρίσω για την 2η, χωρίς κανένα ρεπό και πάνω από 10 ώρες την ημέρα, αλλά σε αυτό το διάστημα έπαιρνα πάνω από 10K€.
Μπορει στην Ζακυνθο, αν και μαθαμε μια περιπτωση, μονο, τα πραγματα να ειναι καλυτερα αλλα η γενικη εικονα ειναι υπερβολικα ασχημη.
Λέω αυτά που μου λένε και εμένα, λείπω πάνω από 20 χρόνια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,560
Ξεκινούσα βέβαια την 1η μέρα που κατέβαινα από εξεταστική και σταμάταγα μια μέρα πριν γυρίσω για την 2η, χωρίς κανένα ρεπό και πάνω από 10 ώρες την ημέρα, αλλά σε αυτό το διάστημα έπαιρνα πάνω από 10K€
Δεν αξιζει τον κοπο. Τωρα θα πεις, τι λε ρε μλκ; 10Κ; ξερεις...
Το κακο με αυτες τις κακουχιες ειναι οτι εαν σου σκασει κανενας περιεργος τραυματισμος, καθολου περιεργο να συμβει.
θα φας μεγαλη ταλαιπωρια.
 
Top Bottom