What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προσιτή καρέκλα γραφείου;

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,621
Είμαι σε δύσκολη θέση με τις καρέκλες γραφείου, από την μια είμαι άφραγκος, από την άλλη περνάω όλη την μέρα στο γραφείο αρκετά συχνά και έχω ανάγκη από καρέκλα.
Οι περισσότερες καρέκλες που ξέρω ότι είναι γκαραντί είναι πανάκριβες 200-300€ και επάνω, οπότε προσπαθώ να εντοπίσω καρέκλες του κατοστάρικου που να είναι τουλάχιστον της προκοπής.

Για να καταλάβετε τώρα είμαι με 2 τέτοιες Καρέκλα γραφ. BILLUM μαύρο | JYSK που είναι απλά σκουπίδια (τουλάχιστον τις είχα πάρει προσφορά 50+50€) και το μαξιλάρι χάλασε και στις 2 μέσα στο 2020 που πατήσαμε ελάχιστα στο γραφείο λόγο lockdown και κορώνα (βούλιαξε και έμεινε κάτω, και τώρα είναι πέτρα) και στην μια που είναι στην δεύτερη θέση εργασίας και δεν κάθεται σχεδόν κανένας τα τελευταία χρόνια (πάλι λόγο κορώνα η σύζυγος έρχεται ελάχιστα στο γραφείο, δουλεύει από το σπίτι) χάλασε η μπουκάλα και δεν μου σηκώνεται πλέον.

Οπότε ξεκίνησα να κάνω ένα ψάξιμο λίγο αλλά είπα να ρωτήσω και εμπειρικά, γιατί τα skroutz reviews είναι όπως πάντα γτπ και ο κάθε τελειωμένος λέει την παπάτζα του σε στυλ "δεν την έχω βγάλει από το κουτί ακόμα αλλά τέλεια 5 αστέρια" ή "αντικατέστησε την ΧΧΧΧturbogamer5000 των 500€ και είναι χάλια, 1 αστέρι".

Έχετε κάποια πρόταση;

monoalithiesedo.png
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Δεν σου δίνω λινκ γιατί έχει διάφορες επιλογές ανάλογα με τα γούστα σου αλλά στο e-shop έχει μια συμπαθητική ποικιλία απο gaming καρέκλες, γύρω στο 100στάρικο που θες έχει αρκετές αξιόλογες επιλογές. Προσωπικά είχα πάρει μια skarkoon στα λεφτά που λές (κάπου 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και ως τώρα έχει αποδειχτεί πολύ καλή.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,621
Ενδιαφέρον, έχει αποδειχθεί αρκετά value for money η sharkoon θα το κοιτάξω.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Εγώ λέω, Νίτρε, κάνε τη χάρη στον πωπουδέλη σου και κυρίως στη μέση και την πλάτη σου και πάρε κάτι καλό. Μην τσιγκουνεύεσαι σε εξοπλισμό που σχετίζεται με την υγεία σου.
Κανένας δεν γουστάρει να τα σκάει σε καρέκλες (γιατί, έτσι, το όνειρο της νέας κάρτας γραφικών απομακρύνεται ακόμα περισσότερο :Ρ), αλλά μια καλή καρέκλα είναι επένδυση, κατά την άποψή μου. Και δες το και λίγο διαφορετικά: αντί να δίνεις 100 ευρώ το χρόνο για κάθε "σάπια" καρέκλα, δώσε 300 και πάρε κάτι πραγματικά καλό για να έχεις το κεφάλι σου (και τον πωπό σου) ήσυχο.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,355
Βλακ Φράιντεϊ θα βρεις γενικα ευκαιρίες. Στο μόνο που θυμάμαι συστηματικά ότι έχει αξιόλογα deals, εκτός από τα ψηφιακά, είναι οι καρέκλες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,607
Αυτο που ειπε το Bot-ακι. Την δικια μου την ειχα παρει το 2006; 07; και την εχω ακομα. Φετος εφαγε εναν τσαμπουκα το δερμα στο υψος της μεσης. Την ειχα παρει 300 με 400€ ομως φαινεται οτι θα με θαψουν με αυτη.
Δεν ειναι gaming γιατι η καρεκλα του διευθηντη ειναι ποθητη πολυ.
Την ειχα τσιμπησει απο εδω

Το μοντελο μου δεν παιζει στο σημερα αλλα η Shark φερνει λιγο (ελαχιστα) σε αυτη που εχω. Στις φωτογραφιες στο site δεν φαινεται αλλα η ποιοτητα ειναι πολυ καλη.
Αυτη ηταν η προταση του κουνελου που δεν την κανει την καλυτερη. Σιγουρα υπαρχουν καλυτερες επιλογες.
Να πεινασεις για 3-4 μερες για να εχεις μια καρεκλα για την επομενη δεκαετια, δεν ειναι κακη επιλογη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,621
Εγώ λέω, Νίτρε, κάνε τη χάρη στον πωπουδέλη σου και κυρίως στη μέση και την πλάτη σου και πάρε κάτι καλό. Μην τσιγκουνεύεσαι σε εξοπλισμό που σχετίζεται με την υγεία σου.
Κανένας δεν γουστάρει να τα σκάει σε καρέκλες (γιατί, έτσι, το όνειρο της νέας κάρτας γραφικών απομακρύνεται ακόμα περισσότερο :Ρ), αλλά μια καλή καρέκλα είναι επένδυση, κατά την άποψή μου. Και δες το και λίγο διαφορετικά: αντί να δίνεις 100 ευρώ το χρόνο για κάθε "σάπια" καρέκλα, δώσε 300 και πάρε κάτι πραγματικά καλό για να έχεις το κεφάλι σου (και τον πωπό σου) ήσυχο.
μακάρι να ήταν τσιγκουνιά, αλλά απλά δεν υπάρχουν αυτά τα λεφτά για να δοθούν, υπάρχουν άλλες ανάγκες που πρέπει να καλυφθούν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,333
Νιτρε, θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες. Εν τέλει η σοβαρότερη επένδυση που μπορείς να κανείς σε ό,τι αφορά το γραφείο είναι η εργονομία και μετά τo hardware.

Βάλε πλάτη και πάρε καρέκλα με καλή πλάτη. Θα σου κάνει και απόσβεση, αφού θα γλιτώσεις λεφτά από φυσιοθεραπευτές αλλά και από συχνές αντικαταστάσεις καρέκλας.

Στην δουλειά είχαμε αυτές εδώ. Δεν την λες τέλεια γιατί στο 4ωρο ποναγε η πλάτη, δεν κουμπώνει σωστά η μέση και το οσφυο, αλλά είναι σκυλιά. 24/7 κάποιος κάθεται πάνω τους και τις αλλάζουν μία φορά τον χρόνο. Εκτός αυτού, τρώνε ακραίες ξάπλες και κόντρες στους διαδρόμους χωρίς να σπάνε όπως αντίστοιχου μπάτζετ από κάτι πρακτικερ κτλ
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,730
Μοναδικό piece of info που μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση είναι να αποφύγεις οτιδήποτε έχει επένδυση δερματίνης. Εκτός του ότι θα ιδρώνει ο κώλος σου τα καλοκαίρια με το κλίμα της Ελλάδος, μετά από κάποια φάση θα αρχίσει να ξεφτίζει και θα γίνει ένα χάλι μαύρο.

Αν έπρεπε να προτείνω κάτι, θα έλεγα γενικά μια καρέκλα με υφασμάτινη επένδυση. Αλλά δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα είναι low-budget κάτι τέτοιο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,607
Η δικια μου ειναι δερματινη. Το καλοκαιρι καθομαι γυμνος πανω στο leather και οταν κλανω κανω μπουρμπουληθρες με τον ιδρωτα.
Στο σοβαρο του θεματος.
Προσωπικα δεν με ενοχλει η καλοκαιρινη χρηση, γουστα και αντοχες ειναι αυτα. Καποια στιγμη, στο μελλον, θα παω την καρεκλα για αναγομωση, γιατι οπως ειπα, φετος ξεκινησε το κλασσικο ξεφτισμα. Φυσιολογικη φθορα.

Η καρεκλα ειναι μεγαλη επενδυση. Εαν εχει σωστο σχεδιασμο και ποιοτητα που μπορει να βολεψει και τις αναγκες που θα εχουν τα εγγονια, αλλαζεις την ταπετσαρια και εχεις την καρεκλα για αλλα τοσα χρονια. Ξερω οτι η αλλαγη της ταπετσαριας δεν ειναι πολυ ακριβη, μπορει να γινει, αλλα αξιζει τον κοπο και ισως χρονικα να βγαινει φτηνοτερα.

Με εξαιρεση το αυτοκινητο (never never) Το υφασμα δεν μου αρεσει γιατι αν πεσει κανενας καφες, λερωθει, ειναι θεμα.

Αν δεν παιζει αμεση αναγκη, μαζεψε μερικα φραγκα και παρε μια στιβαρη καρεκλα για να την εχεις μεχρι να παρεις συνταξη δηλ. στα 96 σου.
Η δικια μου πρεπει να κοντευει τα 16 χρονια. Αν βγαλουμε την δεκαετια που απουσιαζα στο εξωτερικο, ειναι 6 χρονια χωρις να παθει τι-πο-τα. Δεν εχει χαλαρωσει τιποτα, δεν τριζει τιποτα. Με συμφερει να αλλαζω ταπετσαρια καθε 6-8 χρονια παρα να αγοραζω καινουργια καθε 2-3.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
744
Για τα καλοκαίρια σεντονάκι (δεν είναι ντροπή). Χτύπησα και εγώ μια Secretlab μια και δουλεύω και περισσότερο από το σπίτι και την πήρα οριακά πριν κυκλοφορήσουν οι υφασμάτινες της και τα καλοκαίρια φαίνεται τσαντίρι αλλά είναι πολύ πιο ευχάριστη στην αίσθηση.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,621
ναι οκ είπαμε όμως δεν γίνεται να δώσω 500€ για καρέκλα, υπάρχουν άλλες ανάγκες ιατρικής φύσης που έχουν προτεραιότητα.

Κοιτάζω αυτόν τον πιπερίδη έχει και στο budget μου.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,695
Στην υπάρχουσα που δουλεύει ακόμη αν δέσεις κάποιο λεπτό μαξιλάρι στο σημείο με το πρόβλημα και ρίξεις ένα ριχτάρι/κάλυμμα απο πάνω (σαν άραβας ένα πράμα) δεν γίνεται δουλειά;
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825

Αυτήν έχω 1 χρόνο. Απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι τώρα.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,580
Αν εισαι γυρω στο 1.80μ δοκιμασε IKEA Flintan και Markus
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,602
Και εγώ την ikea Markus έχω, συμπαθητική. Αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα secret lab, συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά, πρέπει να δώσεις λεφτά. Το ίδιο ισχύει και για στρώμα και αθλητικά παπούτσια. Οποια καρέκλα πάρεις στο κατοστάρικο, θα ταλαιπωρηθείς
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,580
Εγω εχω τηv IKEA Flintan. Ειναι "οκ" σαν κατασκευη, στηριζει τη μεση και δεν εχω πονους μετα απο 10ωρα. Το μαξιλαρι θα μπορουσε να ηταν πιο παχυ ή εγω να ημουν πιο ελαφρυς :p

Τη Markus την ειχα δοκιμασει σε φιλο. Κουμπωσα καλα επανω της αλλα ειναι μονοκοματη μεχρι το κεφαλι οποτε δουλευει για συγκεκριμενα υψη.

Γενικοτερα, καρεκλα χωρις δοκιμη μην παρεις. Εστω να κατσεις επανω να δεις οτι τα στηριγματα ειναι εκει που πρεπει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,621
Στην υπάρχουσα που δουλεύει ακόμη αν δέσεις κάποιο λεπτό μαξιλάρι στο σημείο με το πρόβλημα και ρίξεις ένα ριχτάρι/κάλυμμα απο πάνω (σαν άραβας ένα πράμα) δεν γίνεται δουλειά;
δεν σε κατάλαβα, μήπως λες για την τριμμένη του κούνελου;

Flintan δεν μου κάνει χωρίς τα χερούλια, ενδιαφέρουσα η Markus αλλά πάμε στο 200άρι κοντά.

Καλό θα ήταν να δοκιμάσω, αλλά πρέπει να υπάρχει άλλη αφορμή να ανέβω Αθήνα πλέον με την βενζίνη στο θεό (μαζί με διόδια πήγενελα πρέπει να είναι 100άρι πλέον για το αμάξι μου), ίσως πρέπει να κοιτάξω λίγο Πάτρα τι παίζει γιατί εδώ μόνο κάτι κινεζιές σαν της woodwell έχουν και από αυτές μόνο τις φθηνές, τα άλλα παραγγελία.

Βέβαια την είχαμε πατήσει στις πρώτες καρέκλες που πήραμε βιαστικά γιατί ανοίγαμε το γραφείο και δεν είχαμε να κάτσουμε και στην πραγματικότητα είναι παιδικές σε μέγεθος... https://www.skroutz.gr/s/13121862/Καρέκλα-Γραφείου-BF2101-F-ΕΟ254-4F-Μαύρη-Woodwell.html
 
Top Bottom