What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Steam Deck thread: News και reviews για το handheld της Valve

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Admiral, είπες κάπου πριν ότι σκέφτεσαι να αφήσεις το desktop gaming. Πώς θα το κάνεις δηλαδή ? Το PC σου θα είναι Steam Deck σε docking station, συνδεόμενο με οθόνη? Οκ, αυτό ίσως να φτάνει για μέσο productivity και ταινίες, αλλά για gaming σε υψηλές αναλύσεις/γραφικά και πολύπλοκες εργασίες, εκεί τί θα κάνεις?

Δεν κάνω πολύπλοκες εργασίες σε PC, κυρίως γράφω στο Word οπότε η δουλειά βγαίνει και στο laptop που ήδη χρησιμοποιώ ως desktop. Όσο για gaming σε υψηλές αναλύσεις και γραφικά, δεν με νοιάζει για να πω την αλήθεια. Δεν είχα ποτέ στην ζωή μου κάποιο high-end σύστημα για να έχω συνηθίσει στα "4k όλα στο φουλ" του Shredder και στην μικρή οθόνη του Steam Deck οι χαμηλωμένες λεπτομέρειες και frame rates δεν είναι τόσο εμφανή.

Αυτή την στιγμή ο μεγαλύτερος ανασταλτικός παράγοντας είναι το reviewing. Επειδή παίρνουμε συχνά κωδικούς πριν το release ή την πρώτη μέρα, υπάρχει περίπτωση να μην τρέχει κάποιο παιχνίδι που θα έχω αναλάβει για review. Κι αυτό όμως θα σταματήσει να αποτελεί πρόβλημα όσο το Steam Deck καθιερώνεται στην αγορά και οι developers τεστάρουν τα παιχνίδια τους σε αυτό.

Εν τέλει η απόφασή μου θα εξαρτηθεί από τις τιμές του PC hardware όταν έρθει η ώρα για αναβάθμιση. Αν οι Nvidia και AMD συνεχίσουν την τρέχουσα πολιτική τους που ουσιαστικά καταργεί το πρώην mid range και νυν budget κομμάτι της αγοράς, δεν θα τους κάνω την χάρη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
Σίγουρα μπορεί να αντικαταστήσει PC που για γενική χρήση έχουν πιο light δουλειές να κάνουν, αν και να σου πω έχω αρχίσει να το βλέπω κάπως διαφορετικά ακόμα και το τι θεωρούμε "βαριά χρήση" από όταν πήρα το HP laptop των 300€.

Έχω μια υποψία ότι θα μπορούσε να καλύψει ακόμα και εμένα με τα γραφιστικά και light video editing που κάνω, αλλά όπως διαπίστωσα με το laptop είναι κάπως κουραστικό που το πάω βόλτα σπίτι-γραφείο. Βέβαια το deck έχει dock που απλά το κουμπώνεις επάνω, αλλά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος να αφήσω πίσω τα desktop, ειδικά τα custom build.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,735
Αν οι Nvidia και AMD συνεχίσουν την τρέχουσα πολιτική τους που ουσιαστικά καταργεί το πρώην mid range
μήπως θα έπρεπε να πλακώνουμε στις φάπες όσους αναφέρονται στην rx 6600 σαν low end; Low end σήμερα είναι τα ενσωματωμένα. Το ότι τα λένε low end συμβάλει να σπρώχνει στο να ξοδεύει ο κόσμος περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Με την ευκαιρία κοιτούσα λίγο για τις ενσωματωμένες intel και φαίνεται να έχουν φτάσει τις ενσωματωμένες Vega. Για budget καταστάσεις ή σαν προσωρινή λύση έχει και αυτή ενδιαφέρον ακόμα περισσότερο όσο η amd δεν έχει βγάλει καινούργιες καλές ενσωματωμένες για desktop.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
μήπως θα έπρεπε να πλακώνουμε στις φάπες όσους αναφέρονται στην rx 6600 σαν low end; Low end σήμερα είναι τα ενσωματωμένα. Το ότι τα λένε low end συμβάλει να σπρώχνει στο να ξοδεύει ο κόσμος περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Με την ευκαιρία κοιτούσα λίγο για τις ενσωματωμένες intel και φαίνεται να έχουν φτάσει τις ενσωματωμένες Vega. Για budget καταστάσεις ή σαν προσωρινή λύση έχει και αυτή ενδιαφέρον ακόμα περισσότερο όσο η amd δεν έχει βγάλει καινούργιες καλές ενσωματωμένες για desktop.
αφού έχουν πλάτες από τους developers που ζητάνε minimum 4090
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
μήπως θα έπρεπε να πλακώνουμε στις φάπες όσους αναφέρονται στην rx 6600 σαν low end; Low end σήμερα είναι τα ενσωματωμένα. Το ότι τα λένε low end συμβάλει να σπρώχνει στο να ξοδεύει ο κόσμος περισσότερο από όσο χρειάζεται.

Και όμως, βάσει επιδόσεων θα έπρεπε να είναι σήμερα low end. Επειδή ασχολούμαι ενδελεχώς με το value for money στις κάρτες γραφικών θα εξηγήσω την άποψή μου.

Σήμερα βρισκόμαστε τρία χρόνια μετά την κυκλοφορία των PS5/XbS και η κάρτα γραφικών με το καλύτερο value for money στα 200-250€ είναι η RX 6600. Οι επιδόσεις της είναι αρκετά πιο χαμηλές από τις κονσόλες, περίπου 25% μείον με βάση τα specs, πιθανώς ακόμη περισσότερο στην πράξη. Τρία χρόνια μετά την έναρξη της προηγούμενης γενιάς η κάρτα που υπήρχε στο ίδιο επίπεδο τιμής ήταν η GTX 1060 η οποία πρόσφερε υπερδιπλάσια απόδοση από τις κονσόλες. Άρα μέσα μία γενιά έχουμε δραστική μείωση των επιδόσεων αναλογικά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,619
Και όμως, βάσει επιδόσεων θα έπρεπε να είναι σήμερα low end. Επειδή ασχολούμαι ενδελεχώς με το value for money στις κάρτες γραφικών θα εξηγήσω την άποψή μου.

Σήμερα βρισκόμαστε τρία χρόνια μετά την κυκλοφορία των PS5/XbS και η κάρτα γραφικών με το καλύτερο value for money στα 200-250€ είναι η RX 6600. Οι επιδόσεις της είναι αρκετά πιο χαμηλές από τις κονσόλες, περίπου 25% μείον με βάση τα specs, πιθανώς ακόμη περισσότερο στην πράξη. Τρία χρόνια μετά την έναρξη της προηγούμενης γενιάς η κάρτα που υπήρχε στο ίδιο επίπεδο τιμής ήταν η GTX 1060 η οποία πρόσφερε υπερδιπλάσια απόδοση από τις κονσόλες. Άρα μέσα μία γενιά έχουμε δραστική μείωση των επιδόσεων αναλογικά.
low end είναι τα 100-150€, ξαναπροσπάθησε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
low end είναι τα 100-150€, ξαναπροσπάθησε :p

Αυτό ακριβώς λέω ρε συ, ότι βάσει επιδόσεων η rx 6600 θα έπρεπε να είναι σε εκείνο το επίπεδο τιμής.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Οι επιδόσεις της είναι αρκετά πιο χαμηλές από τις κονσόλες, περίπου 25% μείον με βάση τα specs, πιθανώς ακόμη περισσότερο στην πράξη.

Νομίζω ότι οι κονσόλες, είναι σε επίπεδο 6750. Οπότε οτιδήποτε παραπάνω, που θα κρατηθεί για 2- 3 χρόνια τα έχει βγάλει τα λεφτά του. Έτσι περίπου το υπολογίζω πλέον!!

Αλλά ειναι γεγονός, ότι έχουν AMD και nVidia έχουν σχεδ'ον ίδια τιμολογιακή πολιτική γιατί δεν τους ενδιαφέρει και πολύ και η gaming built it yourself αγορά!! Είναι και τα χρήματα από την Α.Ι. πολύ περισσότερα!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,735
Σήμερα βρισκόμαστε τρία χρόνια μετά την κυκλοφορία των PS5/XbS και η κάρτα γραφικών με το καλύτερο value for money στα 200-250€ είναι η RX 6600. Οι επιδόσεις της είναι αρκετά πιο χαμηλές από τις κονσόλες, περίπου 25% μείον με βάση τα specs,
ναι οι επιδόσεις είναι αρκετά χαμηλότερες αλλά εξακολουθεί να βρίσκεται στην ίδια κλίμακα. Δεν είναι και τόσο μακρυά για να χάσει τον midrange τίτλο. Η 6600 Είναι περίπου το κάτω όριο για το midrange αλλά ανήκει καθαρά στο midrange. Στο πάνω όριο για το low end είναι η 6500 (η οποία δεν είναι καθόλου κακή κάρτα για να παίζεις παιχνιδάκια, είναι πολύ κακή για την τιμή της) Το κάτω όριο για το high end είναι η RTX 4070.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Ωραίο βίντεο, thanks. Με την οδηγία της ΕΕ πιστεύω ότι τα επόμενα Steam Decks θα έχουν πολύ πιο εύκολη διαδικασία αφαίρεσης μπαταρίας.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,441
Και όμως, βάσει επιδόσεων θα έπρεπε να είναι σήμερα low end. Επειδή ασχολούμαι ενδελεχώς με το value for money στις κάρτες γραφικών θα εξηγήσω την άποψή μου.

Σήμερα βρισκόμαστε τρία χρόνια μετά την κυκλοφορία των PS5/XbS και η κάρτα γραφικών με το καλύτερο value for money στα 200-250€ είναι η RX 6600. Οι επιδόσεις της είναι αρκετά πιο χαμηλές από τις κονσόλες, περίπου 25% μείον με βάση τα specs, πιθανώς ακόμη περισσότερο στην πράξη. Τρία χρόνια μετά την έναρξη της προηγούμενης γενιάς η κάρτα που υπήρχε στο ίδιο επίπεδο τιμής ήταν η GTX 1060 η οποία πρόσφερε υπερδιπλάσια απόδοση από τις κονσόλες. Άρα μέσα μία γενιά έχουμε δραστική μείωση των επιδόσεων αναλογικά.
η gtx 1060 ηταν καλυτερη απο ps4 και xbox one αλλα κατωτερη απο ps5 xbox series x. ενω η RX 6700XT που εχω ειναι πολυ καλυτερθ απο pos5 και xbox seriesx. Οταν το 2016 πηρα 1440p οθονη με την τοτε gtx 970 που ηταν σε αποδοση παρομοια με gtx 1060 δεν μπορουσα να παιξω τα περισσοτερα παιχνιδια maxed 1440p 60 fps. Τωρα ομως 2 χρονια ακριβως με την 6700χτ(απο τον Νοεμβριο του 2021) και ακομα τρεχει ολα φουλ 1440p 60 fps. Και οχι το steam deck δεν μπορει να αντικαταστησει το pc γιατι και να του βαλεις windows δεν εχει πληκτρολογιο και ποντικι και δεν μπορεις να το συνδεσεις σε οτι οθονη η τηλεοραση θες οπως το pc. Oταν παλιωσει το pc που εχεις απλα συνεχιζεις να το αναβαθμιζεις.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,735
δεν μπορεις να το συνδεσεις σε οτι οθονη η τηλεοραση θες οπως το pc.
Να ξεκαθαρίσουμε ότι βεβαίως μπορείς να το συνδέσεις σε ό,τι οθόνη ή τηλεόραση θες.

Το steam deck μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως PC και μάλιστα στέκει πολύ καλά σαν μίνι πισί (επειδή τα μίνι πισί είναι γελοιωδώς ακριβά). Αν δεν σε ενδιαφέρει σαν handheld είναι πιο πρακτικό να πάρεις ένα λάπτοπ βέβαια αλλά δεν παύει να είναι πισί.
 
Last edited:

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,893
Επιβεβαιώνω βάσει της εμπειρίας μου με το low tier sku του og deck, ότι μπορεί να σταθεί μια χαρά ως κανονικό pc για κατανάλωση περιεχομένου, εργασίες και gaming, σε λογικά πλαίσια πάντα, κουμπωμένο σε μια οθόνη 1080p πχ
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,735
Σύγκριση μεταξύ LCD και OLED:
Το συγκεκριμένο τεστ είναι σε αρκετά τραβηγμένες συνθήκες που υπερτονίζουν την διαφορά, οπότε μην το βλέπει κάποιος σαν πόσο κακό είναι το LCD αλλά πόσο καλό είναι το OLED.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,735


είναι ακριβώς ένα επιχείρημα από αυτά που λέω.
 
Top Bottom