What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Two minutes to midnight

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,627

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586
@nitro912gr
Η Αττικη οδος εδωσε μια λυση για ελαχιστο χρονικο διαστημα καθως επιασε πληροτητα πολυ γρηγορα.

Το παιχνιδι του χτιζω δρομους για να λυσω τη ζητηση σε δρομους σε μια τεραστια περιοχη με χαλια ΜΜΜ και χωρις πολιτικη αποκεντρωσης, δεν οδηγει πουθενα μακροπροσθεσμα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
@nitro912gr
Η Αττικη οδος εδωσε μια λυση για ελαχιστο χρονικο διαστημα καθως επιασε πληροτητα πολυ γρηγορα.

Το παιχνιδι του χτιζω δρομους για να λυσω τη ζητηση σε δρομους σε μια τεραστια περιοχη με χαλια ΜΜΜ και χωρις πολιτικη αποκεντρωσης, δεν οδηγει πουθενα μακροπροσθεσμα.
Πρακτικά η αποκέντρωση θα μπορούσε να λύσει ένα σωρό προβλήματα, θα έπρεπε να δίνουν κίνητρα σε εταιρίες για να μεταφέρουν εγκαταστάσεις εκτός λεκανοπεδίου, ειδικά τώρα που έχει υπάρξει μια σοβαρή πρόοδος στο e-κράτος και δεν απαιτεί τόσα πάρε δώσε αυτοπροσώπως, αλλά που...
Πχ λιγότερη ώρα θέλω να πάω από το Αίγιο στην Πάτρα παρά από τον Κορυδαλλό στο Χολαργό που έλεγα σε άλλο ποστ. Αν άρχιζαν να έρχονται εταιρίες στην Πάτρα δεν θα ήταν μεγάλο θέμα να μένει κάποιος εκτός Πάτρας και να πάει-έρχεται καθημερινά. Θα μπορούσαν να μένουν και στα ενδιάμεσα χωριά με πιο νορμάλ ενοίκια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Όταν η επαρχία έχει απαξιωθεί σε τέτοιο βαθμό, ακόμα κι αν έδιναν κίνητρα σε εταιρείες να μεταφερθούν εκτός Αθήνας, νομίζω πως και πάλι θα ήταν δύσκολο να κάνει κανείς το μεγάλο βήμα και να μετακομίσει σε ένα μέρος χωρίς υποδομές, ξεκινώντας ουσιαστικά από το μηδέν. Εκτός κι αν έχει φτάσει στο "αμήν" για τους δικούς του λόγους και θέλει οπωσδήποτε να φύγει από το Αθηναϊκό πουρδελάκι...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,883

Μαζί του είμαι και εγώ. Τις επιπτώσεις θα τις δούμε σε δεκαετίες ενώ τα λεφτά τα παίρνω σήμερα!
Στην χειρότερη τα επενδύω σε vault και μακαρόνια μαζί με τον @nitro912gr
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
Όταν η επαρχία έχει απαξιωθεί σε τέτοιο βαθμό, ακόμα κι αν έδιναν κίνητρα σε εταιρείες να μεταφερθούν εκτός Αθήνας, νομίζω πως και πάλι θα ήταν δύσκολο να κάνει κανείς το μεγάλο βήμα και να μετακομίσει σε ένα μέρος χωρίς υποδομές, ξεκινώντας ουσιαστικά από το μηδέν. Εκτός κι αν έχει φτάσει στο "αμήν" για τους δικούς του λόγους και θέλει οπωσδήποτε να φύγει από το Αθηναϊκό πουρδελάκι...
Τι σου λείπει σε υποδομές;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,627
Μαζί του είμαι και εγώ. Τις επιπτώσεις θα τις δούμε σε δεκαετίες ενώ τα λεφτά τα παίρνω σήμερα!
Στην χειρότερη τα επενδύω σε vault και μακαρόνια μαζί με τον @nitro912gr

Δεν έχεις 100% άδικο, πάντως είναι παλαβομάρα αυτό που συμβαίνει στο Μαιάμι.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Τι σου λείπει σε υποδομές;

Νοσοκομείο (όχι απλά να υπάρχει σαν κτίριο, αλλά να λειτουργεί), αξιόπιστο συνεργείο αυτοκινήτων, καλή σύνδεση στο Ίντερνετ (λόγω δουλειάς), και κάποια άλλα πραγματάκια που θα λογοκριθούν, γι' αυτό και δεν τα βάζω. :Ρ Α, και ένα φυσιολογικό σπίτι με φυσιολογικό ενοίκιο. Αυτά τα λίγα. :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
Νοσοκομείο (όχι απλά να υπάρχει σαν κτίριο, αλλά να λειτουργεί), αξιόπιστο συνεργείο αυτοκινήτων, καλή σύνδεση στο Ίντερνετ (λόγω δουλειάς), και κάποια άλλα πραγματάκια που θα λογοκριθούν, γι' αυτό και δεν τα βάζω. :Ρ Α, και ένα φυσιολογικό σπίτι με φυσιολογικό ενοίκιο. Αυτά τα λίγα. :Ρ
Νοσοκομείο ψιλοτσέκ not great not terrible εδώ, Πάτρα σε 20 λεπτά ΠΝ Ρίου και 30 για Άγιο Ανδρέα (ολοκαίνουργιο και πεντακάθαρο λόγω δωρεάς, όχι μητσομαλακα).
Επίσης είδαμε και Αττική τι γίνεται

Αξιόπιστο συνεργείο; Αυτό είναι κάτι που ψάχνεις όπου και να είσαι με το κιάλι.

Καλή σύνδεση στο internet? FTTH check, στην χειρότερη 4G ασύρματο.

Άλλα πραγματάκια, εμείς εδώ τα λέμε στούντιο. Όταν ήμουν μικρός νόμιζα ότι είναι στούντιο για ηχογραφήσεις να πω την αλήθεια.

Βέβαια αυτά τα λέω για εδώ, αλλά γενικά δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα τα δημόσια νοσοκομεία είναι προβληματικά παντού, όχι μόνο στην επαρχεία πχ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Νοσοκομείο ψιλοτσέκ not great not terrible εδώ, Πάτρα σε 20 λεπτά ΠΝ Ρίου και 30 για Άγιο Ανδρέα (ολοκαίνουργιο και πεντακάθαρο λόγω δωρεάς, όχι μητσομαλακα).
Επίσης είδαμε και Αττική τι γίνεται

Αξιόπιστο συνεργείο; Αυτό είναι κάτι που ψάχνεις όπου και να είσαι με το κιάλι.

Καλή σύνδεση στο internet? FTTH check, στην χειρότερη 4G ασύρματο.

Άλλα πραγματάκια, εμείς εδώ τα λέμε στούντιο. Όταν ήμουν μικρός νόμιζα ότι είναι στούντιο για ηχογραφήσεις να πω την αλήθεια.

Βέβαια αυτά τα λέω για εδώ, αλλά γενικά δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα τα δημόσια νοσοκομεία είναι προβληματικά παντού, όχι μόνο στην επαρχεία πχ.

ΟΚ, για τα συνεργεία ίσως ήμουν υπερβολικός. Όντως, το πρόβλημα είναι γενικότερο, αλλά στην επαρχία φαντάζομαι πως δεν έχεις και πολλά περιθώρια επιλογών. Τρως στη μάπα τον κυρ-Μήτσο, αλλιώς αναγκάζεσαι να πας στην κοντινότερη μεγάλη πόλη, κι ο Θεός βοηθός.

Όσο για τα νοσοκομεία, τουλάχιστον στην Αθήνα έχεις την επιλογή να πας σε ιδιωτικό (έχω ιδιωτική ασφάλεια που χρυσοπληρώνω). Όχι ότι τα λατρεύω τα ιδιωτικά, καλά σκατά είναι κι αυτοί, αλλά επειδή κατά καιρούς είχα διάφορα θέματα υγείας (και ίσως έχω και στο μέλλον), ψιλοτρέμω τη σκέψη του δημόσιου (ειδικά της επαρχίας).

FTTH σε κωμόπολη ίσως, αλλά σε χωριό στη μέση του πουθενά (που θα ήθελα να είμαι)... δορυφορικό και πολύ μου είναι... :Ρ

Άλλα πραγματάκια, δεν εννοούσα κάτι πονηρό, αλλά πραγματάκια που θα έλεγα και θα με λέγατε ρατσισθή. :Ρ

Αυτά...

Βέβαια, αν είχαμε κάπου ένα πατρικό σπίτι, ένα κεραμίδι δικό μας βρε αδερφέ, μπορεί να την κάναμε τη δοκιμή... Εγώ μπορώ να πάω τη δουλειά μου όπου θέλω, αλλά η σύζυγος θα έπρεπε να ψάξει να βρει κάτι νέο (αν έβρισκε κιόλας), οπότε θα αρχίσω να ξαναπαίζω Τζόκερ... :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
ΟΚ, για τα συνεργεία ίσως ήμουν υπερβολικός. Όντως, το πρόβλημα είναι γενικότερο, αλλά στην επαρχία φαντάζομαι πως δεν έχεις και πολλά περιθώρια επιλογών. Τρως στη μάπα τον κυρ-Μήτσο, αλλιώς αναγκάζεσαι να πας στην κοντινότερη μεγάλη πόλη, κι ο Θεός βοηθός.

Όσο για τα νοσοκομεία, τουλάχιστον στην Αθήνα έχεις την επιλογή να πας σε ιδιωτικό (έχω ιδιωτική ασφάλεια που χρυσοπληρώνω). Όχι ότι τα λατρεύω τα ιδιωτικά, καλά σκατά είναι κι αυτοί, αλλά επειδή κατά καιρούς είχα διάφορα θέματα υγείας (και ίσως έχω και στο μέλλον), ψιλοτρέμω τη σκέψη του δημόσιου (ειδικά της επαρχίας).

FTTH σε κωμόπολη ίσως, αλλά σε χωριό στη μέση του πουθενά (που θα ήθελα να είμαι)... δορυφορικό και πολύ μου είναι... :Ρ

Άλλα πραγματάκια, δεν εννοούσα κάτι πονηρό, αλλά πραγματάκια που θα έλεγα και θα με λέγατε ρατσισθή. :Ρ

Αυτά...

Βέβαια, αν είχαμε κάπου ένα πατρικό σπίτι, ένα κεραμίδι δικό μας βρε αδερφέ, μπορεί να την κάναμε τη δοκιμή... Εγώ μπορώ να πάω τη δουλειά μου όπου θέλω, αλλά η σύζυγος θα έπρεπε να ψάξει να βρει κάτι νέο (αν έβρισκε κιόλας), οπότε θα αρχίσω να ξαναπαίζω Τζόκερ... :Ρ
α ρε πες ότι λες για την κάτω κωλοπετινήτσα να πούμε, νόμιζα ότι έλεγες για πόλη στην επαρχεία :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
α ρε πες ότι λες για την κάτω κωλοπετινήτσα να πούμε, νόμιζα ότι έλεγες για πόλη στην επαρχεία :p

Βασικά, προτιμώ κάτι σε Άνω Κωλοπετινήτσα για να μην πλημμυρίζει τον χειμώνα. :Ρ
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,627
Άλλα πραγματάκια, δεν εννοούσα κάτι πονηρό, αλλά πραγματάκια που θα έλεγα και θα με λέγατε ρατσισθή. :Ρ
Μας έχεις εξάψει την φαντασία!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ;
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Μας έχεις εξάψει την φαντασία!

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ;

Δε σιλιέου, δε σιλιέου, δε σιλιέου!!!

ΕΔΙΤ: Έλα τώρα μικρό μου ταρανδάκι @munkinnousu, δεν μπορώ να βλέπω στενοχωρημένες φατσούλες!!! Άλλαξε το ριάξιο σου ΤΩΡΑ!
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
θα εννοεί ότι η επαρχεία είναι γεμάτη με το Νο1 καρκίνωμα, τους σκατόβλαχους.

Μπότι αν θες πουλάω κτήμα σε ωραίο χωριό, κυρίως τουριστικό με ένα βοσκό μόνο και λίγους βλάχους, καλό 4G και κοντά στο Αίγιο :p
ΦΟΒΕΡΗ θέα, με δόμηση και το πολύ πολύ του πετάς ένα κοντέινερ και είσια άρχοντας.

paremanmoykalopramapolikalo.jpg
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
θα εννοεί ότι η επαρχεία είναι γεμάτη με το Νο1 καρκίνωμα, τους σκατόβλαχους.

Μπότι αν θες πουλάω κτήμα σε ωραίο χωριό, κυρίως τουριστικό με ένα βοσκό μόνο και λίγους βλάχους, καλό 4G και κοντά στο Αίγιο :p
ΦΟΒΕΡΗ θέα, με δόμηση και το πολύ πολύ του πετάς ένα κοντέινερ και είσια άρχοντας.

View attachment 7920

Πόσα πακέτα μακαρόνια θες; :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
Πόσα πακέτα μακαρόνια θες; :Ρ
με την τρέχον ισοτιμία περίπου 23Κ πακέτα, Νο10 κατά προτίμηση. Δεχόμαστε και σε κιλά ότι ζυμαρικά να 'ναι χύμα. 12 τόνους ζυμαρικά και είμαστε ΟΚ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,057
Γιατί πωλούνται τόσα οικόπεδα στο Πυργάκι; Περονόσπορος έπεσε; Κυκλοφορεί κάνας σίριαλ κίλλερ; :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,667
Γιατί πωλούνται τόσα οικόπεδα στο Πυργάκι; Περονόσπορος έπεσε; Κυκλοφορεί κάνας σίριαλ κίλλερ; :Ρ
Γιατί είναι παραθεριστικό χωριό με ελάχιστους κατοίκους. Και όλους τους λόγους που αναφέρω παραπάνω. Τώρα τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να πρασινίζει πάλι λίγο μετά την καταστροφή του 2007 και υπάρχει ενδιαφέρον από συνταξιούχους να κάνουν κανά σπιτάκι να έρθουν να αράζουν τουλάχιστον το καλοκαίρι.

Και εμείς το φτιάξαμε το σπίτι από τον άλλο παππού που έχουμε παραδίπλα, τόσα λεφτά που θέλει για διακοπές τουλάχιστον να έχουμε να πάμε μια εβδομάδα να χαλαρώσουμε λίγο. Αν την έχουμε και αυτή δηλαδή, γιατί πρακτικά δουλεύω σεζόν, τώρα το καλοκαίρι έχω δουλειά.
 
Top Bottom