What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Backup πραματακια

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
έχω ένα παλιό macbook που είναι λίγο αρχαίο και είπα να δοκιμάσω να βάλω κανένα linux distro να πάρει μια ανάσα και να μην το φάει κανά ντουλάπι, γιατί δουλεύει ακόμα μια χαρά και είναι κρίμα.
Έβαλα elementary OS αρκετά όμορφο, αρκετά γρήγορο, αλλά και αρκετά αργό boot δε ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι καλό έμαθα με τα nvme στα άλλα συστήματα ή είναι κάποια καθυστέρηση στο boot λόγω macbook, αλλά τεσπά...

Με τις γλώσσες και τα πληκτρολόγια μου έχει βγάλει την ψυχούλα λίγο αλλά θα την βρω την άκρη πιστεύω, και στην αρχή λίγο με το broadcom το ασύρματο μου έβγαλε την μπαναγία αλλά το έστρωσα οκ.

Τουλάχιστον είναι αρκετά σβέλτο και μπορεί να χαρακτηριστεί το μηχάνημα ξανά χρήσιμο.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
έχω ένα παλιό macbook που είναι λίγο αρχαίο και είπα να δοκιμάσω να βάλω κανένα linux distro να πάρει μια ανάσα και να μην το φάει κανά ντουλάπι, γιατί δουλεύει ακόμα μια χαρά και είναι κρίμα.
Έβαλα elementary OS αρκετά όμορφο, αρκετά γρήγορο, αλλά και αρκετά αργό boot δε ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι καλό έμαθα με τα nvme στα άλλα συστήματα ή είναι κάποια καθυστέρηση στο boot λόγω macbook, αλλά τεσπά...

Με τις γλώσσες και τα πληκτρολόγια μου έχει βγάλει την ψυχούλα λίγο αλλά θα την βρω την άκρη πιστεύω, και στην αρχή λίγο με το broadcom το ασύρματο μου έβγαλε την μπαναγία αλλά το έστρωσα οκ.

Τουλάχιστον είναι αρκετά σβέλτο και μπορεί να χαρακτηριστεί το μηχάνημα ξανά χρήσιμο.
Ειναι και μια προσπαθεια για λινουξ που απευθυνεται αποκλειστικα σε mac hardware, δε θυμαμαι πως λεγεται αλλα θυμαμαι πως ηταν αξιολογη προσπαθεια και αν δε κανω λαθος συνεχιζει ακομη. Αν το βρω θα το ποσταρω
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,734
λινουξ που απευθυνεται αποκλειστικα σε mac hardware
για τα καινούργια που είναι σε ARM υποθέτω εννοείς το Asahi Linux. Δεν ξέρω σε ποια φάση είναι, αν φτιάξουν τον Vulkan ουσιαστικά θα είναι πολύ ανώτερο από το MacOS για παιχνίδια.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Α να γεια σου! Αυτο εννοουσα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
όχι ρε στα παπάρια μου τι να κλάσει το c2d και η 9400M? :p

για την εμπειρία το έβαλα, γιατί δουλεύει το κρατάω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
σιγά μην πήγαιναν όλα μέλι, με τον εκτυπωτή μου έβγαλε την παναγίτσα... έχω τους drivers αλλά με στέλνει σε ένα άθλιο web interface CUPS για τις ρυθμίσεις.
 
Top Bottom