What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

linux gaming

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,734
Δεν ξέρω πάντως, αλλά από τότε που άλλαξα την Vega με 4070, κατά διαόλου πήγε το Linux Gaming!!!
Πόσες φορές έχω πει ότι Linux Gaming μετά το 2018 σημαίνει AMD;

Σημείωση: είμαι βέβαιος ότι αν ξέρεις τι κάνεις μπορείς να εγκαταστήσεις Manjaro ή καλύτερα Arch με 4090, αλλά επίσης θα έλεγα δεν αξίζει τον κόπο. Εγώ πχ δεν θα το έκανα.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Πόσες φορές έχω πει ότι Linux Gaming μετά το 2018 σημαίνει AMD;

Γι' αυτό έχω την Vega στο 2ο μηχάνημα!!! Αλλά οι περισσότερες διανομές πλέον θέλουν UEFI και όχι BIOS!!!

Αλλά, το chimera είναι σε πάρα πολύ καλό δρόμο!!! Υποτιθεται ότι δεν υποστηρίζει nvidia, αλλά εγκαταστάθηκε και έτρεξε κανονικότατα. Είχε βέβαια θέμα με τους drivers (artifacts στο elden ring, αυτό έχω σαν test case), αλλά νομίζω είναι σε πολύ καλό δρόμο!!!!
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,734
ούτε μπουτάρει (εγκατάσταση από άλλο μηχάνημα)!!
Ερώτηση δεν μπουτάρει καθόλου ως λειτουργικό ή δεν ανοίγει το γραφικό περιβάλλον; (μπορείς να μπεις σε εικονικό τερματικό με ctrl
+alt+F3)
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Ερώτηση δεν μπουτάρει καθόλου ως λειτουργικό ή δεν ανοίγει το γραφικό περιβάλλον; (μπορείς να μπεις σε εικονικό τερματικό με ctrl
+alt+F3)

Επειδή, ήμουνα λίγο άρπα κόλλα, δεν το πολυέψαξα!!

Αλλά:

------ Manjaro που είχα ήδη έτοιμο από άλλο μηχάνημα κόλλαγε στην post οθόνη!!! (Αυτό μου το κάνει και το PoP_OS, αλλά μετά από λίγο ξεκινάει). Καινούργια εγκατάσταση κόλλαγε στην εγκατάσταση (κοινό πρόβλημα με nvidia 4070/ti : manjaro installation stuck at starting create volatile files and directories),

------ Chimera OS, μια χαρά εγκατάσταση, μου έτρεξε και δεν το περίμενα, αλλά θέματα με τους drivers της nvidia. (Δεν με πειράζει στο καινουργιο left over PC μπροστά στην τηλεόραση με την Vega, θα βρει την θέση του).

------Endevour OS. Μια χαρά εγκατάσταση (online με kde), με νέους drivers nvidia, μια χαρά documentation, αλλά την επόμενη μέρα έψαχνα να το βρώ!! Δεν το έβλεπε καθόλου στο δίσκο!!! Εάν βρώ δεύτερο δίσκο, θα το ξαναδοκιμάσω.

------ Pop OS!! Αν εξαιρέσει κανείς ότι αργεί να ξεκινήσει (σημειωτέον όλα τα λιετουργικά εγκαταστάθηκαν σε usb 3 dock που δέχεται σκληρούς ), φαίνεται να λειτουργεί κανονικά!!! Θα το δοκιμάσω με games μέσω proton/Steam!! Δεν θέλω να βάλω Lutris/Wine ακόμα γιατί είναι λίγο πιο πολύπλοκο!!!

Αυτά!! Δουλειά δεν είχε ο διάολος......
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,734
Επειδή, ήμουνα λίγο άρπα κόλλα, δεν το πολυέψαξα!!
Βασικά απορία ήταν, δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο να το παλέψεις, όχι γιατί δεν υπάρχει «λύση» (λογικά υπάρχει) αλλά απλά δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457

shotgun-futurama.gif
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Πάντως αρχίζω και βάζω παντού Endeavour OS με KDE!!!!

Σε λίγο καιρό, θα δοκιμάσω και διαφορές, μεταξύ nVidia και AMD, στο Endeavour.

Κλασσική nVidia: Όποτε το θυμάται, φτιάχνει drivers στο Linux!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,600
Ζω ενα δραμα. Ειχα το cossacks στο Linux με την βοηθεια του PlayOnLinux. Μια χαρα επαιζε, χωρις να πειραξω τιποτα.
Σημερα, αποφασισα οτι η οθονη του laptop πρεπει να φυγει απο τα ματια μου. Το προβλημα ειναι η VGA εξοδος του μονιτορ που δεν ηθελε ερωτικη συνδεση με την HDMI εξοδο του laptop. Πηγα και αγορασα εναν ανταπτορα VGA/HDMI, αυτο σημερα.
H αναλυση απο 1366x768 εγινε (mirror display) 1280x720. Ολα καλα, μεχρι που ετρεξα το cossacks.
Παει να κανει την εκκινηση και τρωω desktop στην μαπα.
To Debug γραφει ασχημιες που δεν εχω ιδεα πως να τις λυσω.

Code:
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x33f6e4,0x00000000), stub!
fixme:win:EnumDisplayDevicesW ((null),0,0x33f484,0x00000000), stub!
X Error of failed request:  BadValue (integer parameter out of range for operation)
  Major opcode of failed request:  151 (XFree86-VidModeExtension)
  Minor opcode of failed request:  10 (XF86VidModeSwitchToMode)
  Value in failed request:  0x6600065
  Serial number of failed request:  466
  Current serial number in output stream:  468

επαιξα με αναλυσεις, εκανα uninstall τα παντα και εγκατασταση απο την αρχη. Το μονο που κερδισα ειναι ο ηχος της εισαγωγης, ενα κομματι του παραθυρου στα αριστερα που εξαφανιζοταν μετα απο λιγο, μαζι με τον ηχο.
Ουτε στην οθονη του laptop ειχα τυχη.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,734
Όλα αυτά τα περίεργα θέματα (και σχετικά με hdmi λειτουργίες κλπ) σχετίζονται με ότι η διανομή σου είναι πίσω απο τα κάρα.Αν έχεις καθόλου χώρο βάλε και μια νέα διανομή να υπάρχει (τριπλό μπουτ!) και δοκίμασε σε αυτήν.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,600
Ειμαι πισω απο τα καρα επειδη βολευω μια βουλγαρα.
Σε ευχαριστω για τον χρονο σου αλλα η ηλικια της Sylvia και το προβλημα (μου), ειναι πραγματα ασχετα μεταξυ τους.
Εκτος και αν θελεις να με πεισεις οτι πλεον δεν μπορω να εχω cossacks-hdmi, που πριν επαιζε, επειδη περασαν 6 χρονια απο τοτε που βγηκε η Sylvia. Στην Ζαμπια, Ν. Αφρικη και τον Νοεμβριο στην Γκανα. Εχω παιξει cossacks/hdmi σε παλαιοτερα αλλα και νεοτερα μονιτορ αλλα και τηλεορασεις απο την ηλικια της Sylvia. Στην Γκανα, συνδεσα το laptop σε τηλεοραση που το χειριστηριο ειχε ακομα την ζελατινα επανω.
Δεν καιγομαι να το τσεκαρω περισσοτερο απο τα 10 λεπτα που ηδη διεθεσα. ειπα να ριξω τα ζαρια μπας και παιζει κανενα easy-παπατζα fix ή αν ειναι κατι απλο που παραβλεψα... restart εκανες;
Αυτο που θα μου αρεσε θα ηταν ενα βραβειο, επειδη εχω παιξει cossacks σε περισσοτερες συνοικιες, χωρες και χωρια απο τον καθενα. Ακομα και σε επιπεδο τοπικο. Επειδη αρεσω, εχω παιξει σε Κοζανη, Θεσσαλονικη, Κομοτηνη κ.α
Boot με linux και windows.

Τελικα ξεκινησε ο κοζακος, με wine. Επεσε το ματι μου σε κατι που εγραψα, τι 1200 αναλυση; εβαλα 1024 και ξεκινησε.
 
Last edited:

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992


Αν και χρήστης xfce, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ την υπέροχη παρουσίαση του kde για τα παιχνίδια στο λινουξ


Το βρήκα από δω

 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358


Αν και χρήστης xfce, δε μπορώ παρά να παραδεχτώ την υπέροχη παρουσίαση του kde για τα παιχνίδια στο λινουξ


Το βρήκα από δω


Για μετάβαση, από Windows σε Linux, το KDE είναι ότι πρέπει!!! Μαζί με EndevourOS, είναι δυνατός συνδιασμός!!!!! Αναρωτιέμαι όμως γιατί έχει Bottles και όχι Lutris!!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Εχει και παρακατω λινκ για λουτρις. Απλα στο bottles γραφει μια δυο παραγραφους παραπανω
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992


Μετα και το ποσταρισμα του @lucinos ερχεται και το benchmark του Computerbase, τα δοκιμαστικα του τρεχουν τα παιχνιδια με το απλο proton σε τρεις διανομες linux -Arch, Nobara, Pop!- , για να επιβεβαιωσει αυτο που ολοι πλεον ξερουμε, τα Linux εχουν πλεον ξεπερασει τα Windows σε ολους τους τομεις
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616


Μετα και το ποσταρισμα του @lucinos ερχεται και το benchmark του Computerbase, τα δοκιμαστικα του τρεχουν τα παιχνιδια με το απλο proton σε τρεις διανομες linux -Arch, Nobara, Pop!- , για να επιβεβαιωσει αυτο που ολοι πλεον ξερουμε, τα Linux εχουν πλεον ξεπερασει τα Windows σε ολους τους τομεις
τα windows έχουν ξεπεραστεί ακόμα και από τα παλιά windows πλέον βασικά... κάπου είδα ένα benchmark μεταξύ 10-11 και τα 10 κάνουν καλύτερο utilization του επεξεργαστή.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Πιστεύω ότι η Microsoft θα πληρώσει την αδράνειά της και θα χάσει σταδιακά τους gamers. Η ίδια θα μπορούσε να είχε διαθέσει μια gaming-optimized έκδοση των Windows εδώ και χρόνια αλλά δεν ήθελε να απειλήσει το Xbox.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
Πιστεύω ότι η Microsoft θα πληρώσει την αδράνειά της και θα χάσει σταδιακά τους gamers. Η ίδια θα μπορούσε να είχε διαθέσει μια gaming-optimized έκδοση των Windows εδώ και χρόνια αλλά δεν ήθελε να απειλήσει το Xbox.
δεν χρειάζεται, θα αρκούσε να μην είναι μπορντέλα τα windows...
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
Καμιά καλή ιδέα, πως να χρησιμοποιούμε cue/bin files ή Virtual Drives, γιατί δεν έχω βγάλει άκρη?
 
Top Bottom