What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

"Πρέπει να θυμίσουμε στους εργαζόμενους ότι είναι τυχεροί που δουλεύουν"

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,340
Και επειδή μας διαβάζουν κάμποσοι από τα ξένα, που δεν έχουν γνώση ελληνικών (HELLO INDIA).

If you don't make your ass wet, you don't eat fish.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,599
Για να το παιξω και Καρλ Κουνελξ. Οι μισθοι θα ειναι παντα μικροι επειδη υπαρχει η γενικη αισχροκερδια. Ηγετης της αισχροκερδιας ειναι το τοκογλυφικο τραπεζικο συστημα. Ο καθενας ισορροπει στην αλυσιδα της αισχροκερδιας.
Εχουμε την αισχροκερδια στα προιοντα. Ξεχνατε να βαλετε στην εξισωση οργης οτι το ιδιο το χρημα ειναι προιον. Το πουλανε και το αγοραζουν στις αγορες του Αλ Χαλιλι. Ακομα και ο μισθος, που εχει εναν πολυ αργο μεταβολισμο, προιον αισχροκερδιας ειναι. Ο καπιταλισμος δεν γουσταρει να βλεπει φρενα στην αισχροκερδια βλ. νομοθεσιες.
Ο καθενας ειναι ελευθερος να πουλαει οσο γουσταρει, που ειναι και ο νομος της ελευθερης αγορας. Παραδειγμα. Οι ανθρωποι που σωθηκαν απο πνιγμο στην Θεσσαλια και την ιδια μερα η αυξηση στην τιμη του νερου. Προσφορα και ζητηση.
Βγηκε ο Κυργιακος να πει, οι μαυραγοριτες του νερου, την αμησατε; Η ειρωνια ειναι οτι για αυτο το θεμα υπαρχει νομοθεσια. Το νερο, ως ειδος πρωτης αναγκης, εχει καποια φρενα στο "στα @@ μου ολοι, αποψε θα παρω πορτσε." Προβλεπει (για τα ειδη πρωτης αναγκης)και μια μικρη ποινη φυλακας αλλα ειναι σαν την νομοθεσια για τις μπαναγιες.

Το εργασιακο σε επομενο σεντονακι.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Ναι αλλα δεν ημουν εγω. edit . τυχερος.

Ουπς, σόρρυ... ξέχασα το "υποκατάστημα" στην Αφρική. Αφού κατάφερες να ξεμπερδέψεις και να επιστρέψεις σώος χωρίς καμιά λόγχη καρφωμένη στην πλάτη, πάλι καλά να λέμε ε;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,599
Αφού κατάφερες να ξεμπερδέψεις και να επιστρέψεις σώος χωρίς καμιά λόγχη καρφωμένη στην πλάτη, πάλι καλά να λέμε ε;
Φουλ οφ τοπικ αλλα εχω να πω κατι οφ τοπικ..... ειναι και μαθημα ζωης, που ειναι παντα ον τοπικ.
Ειχα την τυχη να ειμαι με πολυ/πολλες/μια την φορα ομορφες γυναικες. Ενοιωθα, ο αγαθος, προβατο για σφαγη στην πραγματικοτητα, οτι ειμαι γκομενοθεος. Που να ηξερα ο αμοιρος οτι οι πολυ ομορφες ειναι βωμος που σφαζουν προβατα. Πολυ κομπλεξ, πολλες ανασφαλειες, πολυ προβλημα. Πλην κουνελου, ποιος να πλησιασει; η πρωην συζυγος ειναι πρωην μοντελο και δεν ειναι η ομορφοτερη που ηταν μαζι μου και δεν ηταν η πιο επικινδυνη. Ηταν πολυ φονικη (στην κυριολεξια, νοσιτ) αλλα μου ετυχαν πολυ πιο επικινδυνες.

Στο θεμα λογχη στην πλατη, θα μπω λιγο ον τοπικ. Εδω και μηνες, παιζει μια αδιακοπη προσκληση, πιεστικη σε στιγμες, να παω Νιγηρια επειδη με χρειαζονται. Ο Νιγηριανος πριγκιπας υπαρχει. εχω βιογραφικο του απο εμπιστες πηγες. Εχει σκοτωσει πελατη επειδη τον εκνευρισε - νοσιτ-trve story. Ο τυπος και η χωρα, ειναι γενικα no no no no no nope never of the drinks. Τις τελευταιες μερες ομως, με τρωει. Με πιεζε απο καιρο το μικροβιο της προκλησης αλλα τωρα τελευταια, βαραει σφυριες στο κεφαλι μου. Εργασιακο που παιζει να γινει, θα με φανε ή θα φαω πολλους και θα με φανε ή θα φαω πολλους και θα αποδρασω, σιγουρα με καποια γυναικα επειδη παντα παιζει μια γυναικα στις ιστοριες περιπετειας και θα με κανουν ταινια.
Αυτο παιζει με πολλους στην ευρεση εργασιας, θα παω εκει και οτι γινει και το εκει, πονταρει στην απελπισια και περιμενει. Απελπισια δεν παιζει, ακομα, αλλα παιζει η πιεση να μην χανω χρονο.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Σειρα παιρνει και το ντισκορντ.


Πλεον φαινεται πως ειναι συντονισμενο και τα παρακατω:

"Google laid off hundreds of workers in several divisions Wednesday night, seeking to lower expenses as it focuses on artificial intelligence and joining a wave of other companies cutting tech jobs this year.

The cuts continue a trend of tech layoffs, after large companies such as Google, Meta and Amazon laid off thousands of workers last year. Ten days into this year, more companies have announced job cuts.

Earlier Wednesday, Amazon shed hundreds of workers from its Twitch streaming service, Prime Video and MGM studios.

Xerox said this month that it would cut 15 percent of its 23,000-person staff,

and the video game software provider Unity Software said it would eliminate 1,800 roles, or 25 percent of its work force."

---

Οταν βεβαια γινονται αυτα τα πραματα σε τετοιες εταιρειες που εχουν υπερισχυσει και εχουν γινει μονοπωλιο εχουμε το παρακατω αποτελεσμα:



Since he lost his job in March, Forzano has applied to over 250 jobs. In six cases, he went through the “full interview gauntlet,” which included between six and eight interviews each, before learning he had been passed over. “It has been very, very rough,” he told Motherboard.



Forzano is not alone in his pessimism, according to a December survey of 9,338 software engineers performed on behalf of Motherboard by Blind, an online anonymous platform for verified employees. In the poll, nearly nine in 10 surveyed software engineers said it is more difficult to get a job now than it was before the pandemic, with 66 percent saying it was “much harder.”
Nearly 80 percent of respondents said the job market has even become more competitive over the last year. Only 6 percent of the software engineers were “extremely confident” they could find another job with the same total compensation if they lost their job today while 32 percent said they were “not at all confident.”

---

Ταιριάζει να πάει μαζι με τις άλλες απολύσεις εργατών, στο μονοπώλια και γίδες, αλλά αφού έχουμε ντεντικειντεντ θρεντ για το μουσκ, ας μπει εδώ

Πανε καλυτερα εδω!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
θα έχει ενδιαφέρον να δούμε που οδεύει αυτό, είναι αποτέλεσμα της γενικότερης πτώσης των αναγκών μετά την πανδημία ή αποτέλεσμα αυτοματισμού σε διάφορους ρόλους με χρήση ΑΙ; ή αυτό πιστεύουν ότι θα κάνουν και σχολάνε διάφορους από τώρα;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
θα έχει ενδιαφέρον να δούμε που οδεύει αυτό, είναι αποτέλεσμα της γενικότερης πτώσης των αναγκών μετά την πανδημία ή αποτέλεσμα αυτοματισμού σε διάφορους ρόλους με χρήση ΑΙ; ή αυτό πιστεύουν ότι θα κάνουν και σχολάνε διάφορους από τώρα;

Αποτελεσμα αυτης της τακτικης ειναι, οχι τιποτα αλλο
Αν αναρωτιώσασταν ποτέ τι στο διάβολο συζητάνε οι πολιτικοί και οι λεφτάδες στα κάθε λογής συνέδρια και συμπόσια, πάρτε μια γεύση:

 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,023
Εμένα αυτό που με τρελαίνει είναι η συμπεριφορά των δύο ατόμων που ανήγγειλαν την απόλυση στην Μπρίτανυ. Αν είχαν ρομπότ στη θέση τους, θα έδειχναν περισσότερο συναίσθημα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
Εμένα αυτό που με τρελαίνει είναι η συμπεριφορά των δύο ατόμων που ανήγγειλαν την απόλυση στην Μπρίτανυ. Αν είχαν ρομπότ στη θέση τους, θα έδειχναν περισσότερο συναίσθημα...
πες το ψέματα, έχεις δει πόσο "I apologize" ρίχνουν τα μοντέλα chat AI?
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,358
δε βγάζει νόημα αυτή η τακτική όταν διώχνουν κόσμο στην τύχη και παραγωγικό για τι μπίζνα τους κόσμο.

Εάν είσαι κανονικός μέτοχος, όντως δεν βγάζει νόημα (εκτός εάν υπήρχε υπερεπέκταση της εταιρίας το προηγούμενο διάστημα).

Όταν όμως παίζουν χρηματιστηριακά κεφάλαια με την εταιρία (το κοινώς λεγόμενο "σορτάρισμα"), μια χαρά τους ταιριάζει!!!
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Bending Spoons; Θυγατρική του Γιούρι της καρδιάς μας; :Ρ

Οχι ακριβως, θεωρητικα ειναι ιταλικο ξεπλυμα α-λα-μητσοτακης, ομως τελευταια αγορασε (και απελυσε ολους τους εργατες) του Evernote


1705063190911.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,599
Αυτο που δεν καταλαβαινει η αμοιρη Brittany ειναι οτι η αποδοση της δεν εχει καμια σχεση. Οτι εισαι ο καλυτερος υπαλληλος, δεν εχει καμια σημασια. Στο τελος του μηνα εισαι ενα λογιστικο εξοδο για τους μετοχους.
Ο μετοχος θελει τα ιδια περισσοτερα εσοδα αλλα με μικροτερο κοστος. ΟΙ εταιριες αφιερωνουν περισσοτερο χρονο για να ελαχιστοποιησουν τα εξοδα τους και οι μισθοι ειναι ενα αγκαθι, απο την εναρξη της βιομηχανικης επαναστασης.
Εχω δει να απολυουν σεφ και την θεση του να την παιρνει ο λαντζερης, μα την μπαναγια. Τοσο καιρο μεσα στην κουζινα, ολο και κατι εμαθε. Το κερδος δεν πρεπει να εχει ταβανι και ετσι επαθα σαλμονελα.

Εξαιρεση αποτελουν οι ελαχιστες, μικρες, οικογενειακες επιχειρησεις που ισως να κανουν μια ειλικρινη συζητηση πριν σε διωξουν γιατι θα βαλουν λουκετο.
Ας τους διωξουν ολους και μετα να δουμε ποιος θα αγοραζει για να ταισει τον καπιταλισμο. Ρητορικη ερωτηση.
Αυτοι που θα δουλευουν για τον συμβολικο μισθο.
 
Top Bottom