What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,629
Kingdom Come: Deliverance

Είπα να ασχοληθω μαζι του λογω της ανακοίνωσης του sequel και λογω της αγαπης που δειχνουν για αυτο μεγαλη μεριδα οσων ασχοληθηκαν.

So far (ειμαι λιγο πριν το τελος της περιπετειας) εχω να πω τα εξης:
Pros: Full immersiveness, υπέροχη φυση/περιβαλλοντα κλπ, μουσικη που συμβάλει στο immersion, o Henry, το ολο στορυ και narrative ειναι ΑΑΑ
Cons: (προσωπικη αποψη)
Nurishment-sleep κλπ θα μπορουσε να ειναι optional (πχ Hardcore επιλογή οπως στο NV), το "clunkiness" της μαχης που, ενταξει ρεαλισμος κλπ αλλα με ξενισε/ξυνισε πολυ, το bow use χωρις dot, το maximum weight στο inventory (ολα τα παραπανω τα αλλαξα με mod)
Καποια voice over ηταν εντελως ακυρα, πχ Lord Divish με αμερικανικη προφορα 30χρονου ηταν εκτος τελείως.
Και το κυριότερο που με ξενερωσε εντελως, λιγο πριν το τελος, κατα την προετοιμασια του siege, το παιχνιδι ειναι στην κορυφωση του και τι σε βαζει να κανεις???
Fetch quests...
Θα το ολοκληρώσω για χαρη του Henry (και της Theresa που περιμενει να τελειωσουν οι περιπετειες και να βαλει το Στεφανι) αλλα ρε φιλε, οχι πριν την κορυφωση Fetch quests, και πολλα κιολας!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
Είναι αστείο αλλά μέσα στο πάσχα είχα ακόμα λιγότερο χρόνο να ασχοληθώ, οπότε τον λίγο χρόνο τον ξέκλεβα για λίγο Fallout NV, με έσκισε στα crash to desktop όμως αυτή την φορά. Αφού μου έβγαλε την πσυχούλα να δουλέψει στην αρχή και mod επί mod για να τα καταφέρω, οπτικά μόνο κάτι καλύτερα textures έβαλα μόνο, τελικά μάλλον πάει για παράτημα και επιστροφή στο Pathfinder Kingmaker, γιατί έκανα χθες ένα πολύ αναγκαίο format μετά από κοντά 5 χρόνια και φυσικά όλη η διαδικασία βουντού για να ξανά δουλέψει πρέπει να γίνει από την αρχή.

Δεν ξανα μπαίνω στην διαδικασία για παιχνίδι που έχω ξεζουμίσει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,616
Κι έβαλες λινουξ Ε;
Δεν είμαστε έτοιμοι για prime time σπίτι με τίποτα, autocad/archicad για την σύζυγο + κάτι ειδικές εφαρμογές για κτηματολόγια... απαπαπα δε μπλέκεις.
Πάλι W10 έβαλα :p
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,745
Απελευθερωνω τον πλουτο τον λαο του Grand Chien στο jagged alliance 3, με εχει αποροφησει εντελως τον τελευταιο καιρο.
δεν εχω παξει το 2 για να το συγκρινω, αλλα ειναι μια πολυ καλη μιξη ταχτικαλ party based με στοιχεια crpg. τωρα που το σκεφτομαι ειναι περισοτερο crpg παρα ταχτικαλ παιχνιδι.

παραλληλα λιωνω το soviet storm, μοδ για το panzer corps.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,600
Ήθελα μετά το Prey να πιάσω το Control αλλά με έναν μαγικό τρόπο βρέθηκα να ξαναπαίζω το πρώτο Bioshock και μετά η νιτροαίσθηση μου έπιασε το Prey Mooncrash σε έκπτωση και τώρα θέλω να παίξω το Mooncrash αλλά να περάσω και ένα δεύτερο run το Prey στο hard αλλά να μην αφήσω και τα Bioshock και μόλις τώρα συνειδητοποιώ ότι το κείμενο μου βγάζει vibes προέδρου Εδεσσαικού χώρις ειρμό και συνοχή τατατα
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Η ζωή και ο πόνος του κυρίου Μπραντε.

Ήθελα να ήξερα γιατί δεν είχα τσεκαρει τούτο το αριστούργημα!!!

Αν έχετε παρόμοιες προτάσεις που χάνω ρίξτε τες!!!
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,340
Επιτέλους τελείωσα το Yakuza 3.
Αυτά τα κυνηγητά, "βρες που είναι ο τάδε" και το meh combat απλά κούρασαν.
Η ιστορία κάπως πήρε μπρος προς το τέλος, αλλά δεν ήταν και τίποτες το ιδιαίτερο.
6/10
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,929
Μόλις ξεκίνησα το Legends of Grimmrock 1. Είναι η πρώτη μου φορά στο είδος (μα καλά, τί νιάτο είν τούτο;)

Οταν ψοφάει κάποιος companion μένει νεκρός για όλη τη διάρκεια του game? Επεσα καταλάθος σε μία τρύπα, προχώρησα μπροστά χωρίς να διαβάσω τί έγραφε στον τοίχο δεξιά μου, τηλεμεταφέρθηκα στην αρχή, ξαναέπεσα ώστε να πάω να διαβάσω το μήνυμα (insert facepalm reaction here) κ ψόφησε ο μάγος.

Από την άλλη άχρηστος μου φάνηκε, είχε κάτι παράξενες καρικατούρες στο μενού του, πάταγα τυχαία σα να παίζω ναρκαλιευτή ξέρω γω, πατάω δεξιά ένα κουμπί που έχει κ δεν κάνει τπτ. Παρόλαυτά το τρώει το μάνα.

Edit: Uninstall δεν έφαγε, ωραίο φαίνεται. Νόμιζα όμως πως αυτά τα μπουμεράδικα ήταν turn based κάθε φορά που ερχόσουν face to face με εχθρό.
 

Lobo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 18, 2023
Messages
59
Edit: Uninstall δεν έφαγε, ωραίο φαίνεται. Νόμιζα όμως πως αυτά τα μπουμεράδικα ήταν turn based κάθε φορά που ερχόσουν face to face με εχθρό.

Τα Grimmrock στις μάχες είναι real-time φάση Eye of the Beholder και λοιπά. Δε με πολυψήνει ούτε εμένα αυτό το γεγονός αλλά παρ' ολ' αυτά πρόκειται για ωραία παιχνίδια και τα δύο.

Για turn based blobber μαγεία πας εδώ:
Ανεπανάληπτα ΚΑΛΟ παιχνίδι, όσο hardcore χρειάζεται (δε σου κρατάει το χέρι καθόλου, βασικά, στο βαθμό που σε σημεία παίζει να μη ξέρεις τι να κάνεις για να προχωρήσεις παραπέρα αν δε προσέχεις τι λένε οι npcs και η διήγηση), γραφικά, ήχος όλα σε στέλνουν σε εποχές που έβρισκες τίποτα shareware παιχνιδάρες απ το πουθενά απο σιντι περιοδικού (και στην ουσία απ ο,τι καταλαβαίνω, ολο το παιχνίδι πρόκειται για love letter στο Wizardy 7, αν και δε το έχω παίξει ποτέ για να ξέρω).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
Κάτσε, τελικά ο golden baby έριξε την τιμή του Grimoire στα 8 ευρώ και μάλιστα μόνιμα; Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μη λες. Α ρε Cleve, πάλι καλά που είσαι τρισεκατομυριούχος ήδη και δεν περίμενες από τις πωλήσεις για να χτίσεις το underground bunker και να επιβιώσεις από το τέλος του πολιτισμού των homo sapiens. Οι Νεάντερνταλ τώρα δικαιώνονται!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,113
Επιτέλους τελείωσα το Yakuza 3.
Αυτά τα κυνηγητά, "βρες που είναι ο τάδε" και το meh combat απλά κούρασαν.
Η ιστορία κάπως πήρε μπρος προς το τέλος, αλλά δεν ήταν και τίποτες το ιδιαίτερο.
6/10

Έφυγε ο χειρότερος σκόπελος της σειράρας! Μόνο κατηφόρα πλέον και δρόμος στρωμένος με αίμα και ροδοπέταλα! 🤌
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,457
Οταν ψοφάει κάποιος companion μένει νεκρός για όλη τη διάρκεια του game?

Έχει περάσει πάαααααααρα πολύς καιρός από τότε που το είχα κάνει review (στο PC Master ακόμα) αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να ανασταίνονται όταν φτάνεις σε κάποιον κρύσταλλο/save point; Ψάξτο καλού κακού.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,445
Οταν ψοφάει κάποιος companion μένει νεκρός για όλη τη διάρκεια του game?

Οι νεκροί χαρακτήρες ανασταίνονται στα blue crystals, υπάρχει ένα σε κάθε επίπεδο. Σε normal δυσκολία, τα blue crystals κάνουν και recharge μετά από κάποια ώρα και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις πολλές φορές.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,113
@Tony Corvus
Βουρ στο 4 η θα παιχτει διαλλειμα;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,992
Απολαμβανω το πρωτο μερος της σειρας Trails, το Trails in the Sky. Μετα απο πολλα πολλα χρονια, ξανακολλησα jrpg τζαπανεζιλα. Ισως το παω σερι και βγαλω ολα τα μερη της σειρας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,726
Ξαναμπήκα στο The Division 2 για να ολοκληρώσω το τελευταίο Manhunt, το οποίο έχει τη σπουδαιότερη σεναριακή κατάληξη/εξέλιξη που υπήρξε ποτέ στο παιχνίδι από το φινάλε της κεντρικής ιστορίας πίσω στο 2019. Σοκ και δέος. Όσοι παίξατε το βασικό γκεημ και το Warlords of New York expansion, και ακολουθείτε στοιχειωδώς το Lore, δείτε έστω τα cutscenes του Manhunt στο ΥΤ για να πάρετε μια ιδέα του συμβαίνει.
 
Top Bottom