What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Two minutes to midnight

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,627
Αν μιλάς για την Ελλάδα καλώς, γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη τα πράγματα είναι διαφορετικά. Σίγουρα δεν ζουν όπως στις αρχές του ευρώ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως στην Ελλάδα.
Αναρχοαπλυτοσυριζοτρόλ αλέρτ. Θα στοιχημάτιζα ότι ούτε καν δάκρυσες στην μπαλάντα του Ισραήλ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,666
Αν μιλάς για την Ελλάδα καλώς, γιατί στην υπόλοιπη Ευρώπη τα πράγματα είναι διαφορετικά. Σίγουρα δεν ζουν όπως στις αρχές του ευρώ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως στην Ελλάδα.
Από παντού διαβάζω reports ότι το στεγαστικό γίνεται καρκίνος για όλη την ΕΕ, το δημογραφικό ήταν χρόνια, για αυτό παίζουν τις κουμπάρες με τους μετανάστες ακόμα και οι δεξιοί, γιατί θέλουν χέρια.

Λονδίνο που είναι κάτι φίλοι τα ίδια, τα ενοίκια ανεβαίνουν και ενώ έχουν καλές δουλειές αρχίζει να ιδρώνει το αυτί τους σιγά σιγά, μου λένε.

Ναι δεν είναι το ίδιο με την Ελλάδα που από το 2009 νέκρωσε η οικοδομή και αν και έχει αρχίσει πάλι να δουλεύει είναι ακόμα σε χαμηλό επίπεδο, αλλά εκεί πάνε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,342
Δεν ξέρω τι επικρατεί σε όλη την Ευρώπη, αλλά ο λόγος που δεν κάνουν παιδιά έξω με εδώ είναι τελειως διαφορετικός. Έξω κι ειδικά στον βορρά, οι γυναίκες επιλέγουν την καριέρα τους έναντι της οικογένειας. Επίσης, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τα μοναχικά άτομα, τα άτομα που δεν θέλουν σχέση για διάφορους λόγους και φυσικό αυτοί που δεν πιστεύουν σε ένα καλύτερο αύριο.

Η στεγαστική κρίση είναι γεγονός, αλλά δεν έχω βρει πουθενά μελέτη που να την συνδέει με την υπογεννητικότητα. Πάντως από διαφορα γκρουπ Ελλήνων στο εξωτερικό που παρακολουθώ, βλέπω ν επικρατεί μια ελληνική χαζομάρα όπου ο κόσμος ψάχνει να μείνει είτε στο κέντρο είτε κοντά στην δουλειά του με αποτέλεσμα είτε να μην βρίσκει είτε να πληρώνει τα μαλλιά της κεφαλής του.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,882
Δεν ξέρω τι επικρατεί σε όλη την Ευρώπη, αλλά ο λόγος που δεν κάνουν παιδιά έξω με εδώ είναι τελειως διαφορετικός. Έξω κι ειδικά στον βορρά, οι γυναίκες επιλέγουν την καριέρα τους έναντι της οικογένειας. Επίσης, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τα μοναχικά άτομα, τα άτομα που δεν θέλουν σχέση για διάφορους λόγους και φυσικό αυτοί που δεν πιστεύουν σε ένα καλύτερο αύριο.

Η στεγαστική κρίση είναι γεγονός, αλλά δεν έχω βρει πουθενά μελέτη που να την συνδέει με την υπογεννητικότητα. Πάντως από διαφορα γκρουπ Ελλήνων στο εξωτερικό που παρακολουθώ, βλέπω ν επικρατεί μια ελληνική χαζομάρα όπου ο κόσμος ψάχνει να μείνει είτε στο κέντρο είτε κοντά στην δουλειά του με αποτέλεσμα είτε να μην βρίσκει είτε να πληρώνει τα μαλλιά της κεφαλής του.
Κοίτα, εάν χρειάζεσαι 2 ώρες ημερησίως μόνο και μόνο για το πήγαινε γυρνά στην δουλειά, η απόσταση είναι από τα βασικά κριτήρια, πάνω και από το ποσό του ενοικίου
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,666
Κοίτα, εάν χρειάζεσαι 2 ώρες ημερησίως μόνο και μόνο για το πήγαινε γυρνά στην δουλειά, η απόσταση είναι από τα βασικά κριτήρια, πάνω και από το ποσό του ενοικίου
Αν δεν το ζήσουν αυτό, απλά δεν το καταλαβαίνουν, η σύζυγος όταν ήμασταν Αττική, έφευγε από τον Κορυδαλλό να πάει Χολαργό που δούλευε και έκανε 2-2,5 ώρες να πάει και να έρθει +8 να δουλέψει.

Μιλάμε για καταστροφή, έφευγε το πρωί στις 8,30 και επέστρεφε στις 8 το βράδυ (με τα μέσα, με αμάξι θα ήταν 3 ώρες +ψυχολογικά προβλήματα +200€ το μήνα βενζίνες). Δηλαδή σπίτι, φαΐ και ύπνο; Δεν ζεις έτσι με τίποτα, είναι που είναι η κατάσταση. Και ευτυχώς εγώ ήμουν στα Καμίνια και έκανα μισή ώρα με την μηχανή να παώ και να έρθω και αναλάμβανα όλα τα υπόλοιπα, ψώνια, να φάμε κτλ.

Σκέψου να δουλεύετε και οι 2 μακριά, δεν βγαίνει με τίποτα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,642
Ο ρυθμος γεννησεων ειχε παντα σχεση με την καριερα και τις συνθηκες εργασιας. Οτι ισχυει για την Ευρωπη ισχυει και για την Ελλαδα.
Δεν ειπε κανενας, δεν κανω παιδια επειδη εχω ενοικιο να πληρωσω. Καπου ειχα γραψει, δεν θυμαμαι με ποιον ειχα διαμαχη.
Πριν μερικα χρονια, σε χωρα της Σκανδιναβιας, Δανια νομιζω, πριν μερικα χρονια ηταν η πρωτη φορα που οι οικογενειες μεταναστων δεν εκαναν περισσοτερα παιδια απο τους ντοπιους. Μπηκαν στον ρυθμο και αυτοι.
Αυτο που εχει αλλαξει απο τα χρονια τα παλια, και συγκεκριμενα μετα τον Β παγκοσμιο, οχι τυχαια, οι γυναικες σταματησαν να μενουν σπιτι και ξεκινησαν να χτυπανε καρτα.

Αλλος λογος, που εχει ξεκινησει δυναμικα τα τελευταια χρονια. Οι ανθρωποι δεν θελουν ταλαιπωριες. Να κανω παιδι; και ποτε θα παιζω παιχνιδια; Υπαρχει ολοκληρο κινημα για αυτο το πραγμα. βαριεμαι να το ψαξω τωρα.

Αλλος σημαντικος λογος, που δεν εχει σχεση με τα παραπανω, ειναι οτι πεφτει η γονιμοτητα με ρυθμους ελευθερης πτωσης.
Ο τροπος ζωης πχ πολυ στενα σωβρακα, διατροφη σκουπιδι αλλα και λογοι που εχουν σχεση με την μολυνση του περιβαλλοντος πχ ποιοτητα αερα εως μικροπλαστικα στον προστατη.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,642
Και το τραινο του Bill Gates

snowpiercer_poster.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,666
αυτά καλό είναι να γίνονται, έχω τον εξοπλισμό του snowboard και πιάνει αράχνες, ξέρεις πόσο θα το μοσχοπουλήσω μετά; αρκετά πακέτα μακαρόνια.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,627
αυτά καλό είναι να γίνονται, έχω τον εξοπλισμό του snowboard και πιάνει αράχνες, ξέρεις πόσο θα το μοσχοπουλήσω μετά; αρκετά πακέτα μακαρόνια.
Θα στουμπώσει ο κ@λ@ς σου βρε με τόσο μακαρόνι :p , ελπίζω να αποθηκεύεις και καμία βρώμη,τίποτα σπόρους chia
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,642
Θα στουμπώσει ο κ@λ@ς σου βρε με τόσο μακαρόνι :p , ελπίζω να αποθηκεύεις και καμία βρώμη,τίποτα σπόρους chia
Μονο μακαρονι. Τα τρωει αλλα και φτιαχνει επιπλα, επισκευαζει οροφες κτλ κτλ αρρωστος ειναι να φαει βρωμη και σπορακια;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,342
Κοίτα, εάν χρειάζεσαι 2 ώρες ημερησίως μόνο και μόνο για το πήγαινε γυρνά στην δουλειά, η απόσταση είναι από τα βασικά κριτήρια, πάνω και από το ποσό του ενοικίου
Συμφωνούμε, αλλά αυτό πλέον αποτελεί πρόβλημα παντου. Και ειδικά η Αθήνα νομίζω ότι παίρνει το σκήπτρο της ταλαιπωρίας.
Ακόμη και στην Αμερική η κίνηση ρολάρει κάπως, στον Κηφισό, σε ώρα αιχμής, ένιωθα ότι είμαι σε πάρκινγκ.
Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι βγαίνουμε τυχαια πρώτοι σε λίστες κατάθλιψης. Τουλάχιστον άμα δουλέψει το σύννεφο του Μπιλλ, δεν θα έχουμε να ανησυχούμε για την κίνηση, αφού και με δυο πόντους χιόνι κλείνει το σύμπαν.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,642
Ο Κηφισος ειναι για τους μανιοκαταθλιπτικους που εχουν τασεις αυτοκτονιας. Εγκλωβιζονται στον Κηφισο σαν να τους εχουν φορεσει ζουρλομανδυα. Δεν μπορουν να πανε πουθενα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα. Καθονται και ακουνε μουσικη με θεα τις πορτες της νταλικας και αριστερα-δεξια πλαινα απο φορτηγα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,366

Οχτώ χρόνια Πετρούπολη (και μετά Χαϊδάρι) προς Καρέα - Βύρωνα (τα τέσσερα χωρίς Αττική Οδό)!!!!
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,586

Οχτώ χρόνια Πετρούπολη (και μετά Χαϊδάρι) προς Καρέα - Βύρωνα (τα τέσσερα χωρίς Αττική Οδό)!!!!
Το ξεπαγωμα γινεται επειδη θα γινει αποθηκη το Θριασιο. Λυση στο χαος της Αθηνας προφανως και δεν θα δωσει αλλος ενας αυτοκινητοδρομος, οπως δεν εδωσε και η Αττικη οδος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,666
Το ξεπαγωμα γινεται επειδη θα γινει αποθηκη το Θριασιο. Λυση στο χαος της Αθηνας προφανως και δεν θα δωσει αλλος ενας αυτοκινητοδρομος, οπως δεν εδωσε και η Αττικη οδος.
νομίζω ότι βοήθησε αρκετά η Αττική οδός πάντως, δεν τολμάω να φανταστώ πως θα ήταν να πρέπει να περάσω μέσα από την Αθήνα για να φτάσω στο Ερίκος Ντυνάν που έπρεπε να πάω αρκετές φορές για επεμβάσεις της οικογένειας μου.
 
Top Bottom